Ο Χάνλαν νίκησε τον ΠΑΟ

Με... επική ανατροπή, από το -19 και 35 πόντους του Ολιβιέ Χάνλαν, ο Άρης πανηγύρισε μία τεράστια νίκη, με 81-71, επί του Παναθηναϊκού στη Θεσσαλονίκη, για την πρεμιέρα της Basket League. O Καναδός γκαρντ είχε 5/6 βολές, 9/11 δίποντα και 4/8 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο. Οι «πράσινοι» είχαν προηγηθεί με 24-43 στο ημίχρονο, αλλά στην 3η περίοδο δέχτηκαν επιμέρους σκορ 31-14, χωρίς να μπορούν να ανασυγκροτηθούν στο 4ο δεκάλεπτο.

Με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Όμηρος Νετζήπογλου ήταν άξιος συμπαραστάτης του Χάνλαν για τους Θεσσαλονικείς, ενώ 9 πόντους, με 7 ριμπάουντ είχε συγκομιδή ο Ζίριους Ουίλιαμς. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός που μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Μονακό στην πρεμιέρα της Euroleague, ηττήθηκε και στην 1η αγωνιστική της Basket League, είδε τους Κέντρικ Πέρι και Οκάρο Ουάιτ να σημειώνουν από 12 πόντους. Από 10 πρόσθεσαν οι Νέντοβιτς και Σαντ-Ροος.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71

Ο Άρης προηγήθηκε με 13-7, με 6 γρήγορους πόντους του Ολιβιέ Χάνλαν, αλλά εν συνεχεία είδε τον Παναθηναϊκό να απαντά με επιμέρους σκορ 13-2 από την τριάδα των Σαντ-Ροος, Ουάιτ και Μέικον, για το 15-20 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, με τη λήξη της 1ης περιόδου. Οι «πράσινοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στη 2η περίοδο, διάστημα στο οποίο δέχτηκαν μόλις 9 πόντους από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Με τον Παπαγιάννη να... σκεπάζει τις μπασκέτες και τους Νέντοβιτς, Σαντ-Ροος και Ουάιτ να ευστοχούν σε σερί τριπόντων, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +13, 21-34. Εν συνεχεία, ο Παναθηναϊκός πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι, οι Παπαγιάννης και Ουάιτ έβρισκαν διαδρόμους κάνοντας εντυπωσιακά καρφώματα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19, 24-43, στο ημίχρονο.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως ο νταμπλούχος Ελλάδας και νικητής του Super Cup για το 2021 θα είχε ένα εύκολο απόγευμα, ο Άρης, με ηγέτη τον Ολιβιέ Χάνλαν, φώναξε «παρών». Ο τεχνικός του Άρη, Γιάννης Καστρίτης, είδε τον Χάνλαν να φτάνει τους 26 πόντους μέχρι το 30ο λεπτό και την ομάδα του να επιδίδεται σε σερί 31-14 μέχρι το 30ο λεπτό! Ο Άντονι Κάουαν μοίραζε ασίστ (5) και ο Χάνλαν ευστοχούσε σε τρίποντα. Στον αντίποδα, ο Ουάιτ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει επιθετικά ο Παναθηναϊκός, με 12 πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. Πριν το... καταλάβουν οι παίκτες του Πρίφτη, ο Άρης είχε μειώσει στον πόντο (55-56 με λέι απ του Ουίλιαμς). Κι όταν ο Σαντ-Ροος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές, μετά το φάουλ του Ουίλιαμς, ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειξε 55-57.

Το ματς έγινε... ντέρμπι στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Νετζηπόγλου να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους, 64-62, 5:33΄΄ πριν το φινάλε. Χάνλαν και Ουίλιαμς οδήγησαν στο +8 τον Άρη, 74-66, με εναπομείναντα χρόνο 1:43΄΄. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις, έκανε λάθη (13 στο σύνολο) και προβλημάτισε με την εικόνα του στην έναρξη της σεζόν, για να ηττηθεί με 81-71.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Τζιοπάνος Ν.-Δαρλαμήτσος

ΆΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Κάουαν 3, Νετζήπογλου 13, Ουίλιαμς 9 (1), Χάνλαν 35 (4), Κώττας 7, Τζούστον 12, Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 12 (1), Παπαπέτρου 8 (2), Ουάιτ 12 (2), Φλόιντ, Νέντοβιτς 10 (2), Μέικον 9, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Κασελάκης, Σαντ-Ροος 10 (2)