Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Ο ΠΑΟΚ για να συνεχίσει στο δρόμο της πρόκρισης

O αήττητος (2 νίκες και μία ισοπαλία) ΠΑΟΚ υποδέχεται σήμερα (4/11-22:00) στην Τούμπα την Κοπεγχάγη, με στόχο όχι μόνο την παραμονή στην κορυφή του 6ου ομίλου του Europa Conference League, αλλά και τη δημιουργία ισχυρών προϋποθέσεων για πρόκριση στη φάση νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

 Όπως η ελληνική ομάδα, έτσι και οι υπόλοιπες που χρειάστηκε να ταξιδέψουν την περασμένη (3η) αγωνιστική, αύριο θα... ανοίξουν το σπίτι τους, αναλαμβάνοντας ρόλο οικοδεσπότη.

 Η εναρκτήρια φάση των ομίλων της νέας διοργάνωσης περνάει με τη σειρά της τα μισά του δρόμου, φτάνοντας στο τέταρτο από τα έξι συνολικά «βήματα» στους ομίλους της.

 Ρόμα και Τότεναμ θα επιδιώξουν να επανορθώσουν τις... απρόσμενες ήττες που γνώρισαν την τελευταία φορά.
 Οι Ρωμαίοι αναζητούν... εκδίκηση μετά από την ταπείνωση (6-1) στη Νορβηγία από τη Μπόντο Γκλιμτ.
 
 «Το θετικό από εδώ και στο εξής είναι ότι κανείς δεν θα με ρωτήσει γιατί χρησιμοποιώ πάντα τους ίδιους παίκτες» είπε ο Ζοσέ Μουρίνιο μετά τον αγώνα εκείνον, όπου γνώρισε μια από τις πιο βαριές ήττες της καριέρας του.
 Η πρωταθλήτρια Νορβηγίας έγινε η πρώτη ομάδα που σημείωσε έξι γκολ σε ομάδα του Μουρίνιο, στον 1.008ο αγώνα του Πορτογάλου ως προπονητή.
 Η Μπόντο Γκλιμτ βρίσκεται στην κορυφή του 3ου ομίλου, ένα βαθμό μπροστά από τη Ρόμα.

 Η ήττα 1-0 της Τότεναμ από τη Φίτεσε δεν ήταν τόσο εντυπωσιακό αποτέλεσμα όσο η συντριβή της Ρόμα, αλλά ήταν άλλη μια υπενθύμιση ότι ακόμη και τα μεγαλύτερα ονόματα του Europa Conference League μπορούν να συναντήσουν... εκπλήξεις, αν αποφασίζουν να ξεκουράζουν τους παίκτες τους σε αυτά τα παιχνίδια.
 Φαβορί πριν από την έναρξη της διοργάνωσης, οι Λονδρέζοι είναι τώρα τρίτοι στον 7ο όμιλο, δύο βαθμούς πίσω από την δεύτερη Φίτεσε.
 Η Τότεναμ πρέπει να ανακάμψει γρήγορα, ενώ δεν έχει πλέον δικαίωμα στην αποτυχία αν θέλει να τερματίσει στην πρώτη θέση.
 Η απόλυση τη Δευτέρα του Πορτογάλου προπονητή, Νούνο Εσπίριτο Σάντο, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Ιταλό Αντόνιο Κόντε, αναμένεται να προκαλέσει αντίδραση στους παίκτες του συλλόγου του βόρειου Λονδίνου, αύριο απέναντι στην ομάδα του Άρνεμ.

 Αρκετοί σύλλογοι μπορούν να εξασφαλίσουν πως θα βρεθούν τελικά στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου τους, όταν ολοκληρωθεί η 4η αγωνιστική, αλλά μόνο η Γάνδη μπορεί να κλείσει θέση για τους «16».
 Είναι η μοναδική ομάδα με το απόλυτο της συγκομιδής (3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια) και θα τερματίσει στην κορυφή του 2ου ομίλου, εάν μπορέσει να νικήσει ξανά, αυτή τη φορά στο Βέλγιο, την Παρτιζάν.

 Η Μακάμπι Τελ Αβίβ με 10 γκολ είναι η ομάδα με την κορυφαία επίθεση στους ομίλους μετά τον θρίαμβο 5-0 επί της Ελσίνκι (η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στους ομίλους μέχρι σήμερα), ενώ η Φέγενορντ, η οποία φιλοξενείται από την Ουνιόν στο Βερολίνο (όπου θα υπάρξει μερικό κλείσιμο του γηπέδου λόγω τιμωρίας της UEFA για αντισημιτικά συνθήματα), έχοντας κατακτήσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών το 1970 και το Κύπελλο UEFA το 1974 και το 2002, θέλει να γίνει η πρώτη ομάδα που θα ολοκληρώσει το... σετ, προσθέτοντας και το Europa Conference League αυτή τη σεζόν.

Τo πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων του Europa Conference League έχουν ως εξής:


1oς ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ελσίνκι
19:45 Λίντσερ - Αλασκέρτ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Μακάμπι Τελ Αβίβ   7
Λίντσερ            7 
Ελσίνκι            3
Αλασκέρτ           0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
17:30 Φλόρα Ταλίν - Ανόρθωση
19:45 Γάνδη - Παρτιζάν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Γάνδη              9 
Παρτιζάν           6 
Φλόρα Ταλίν        1 
Ανόρθωση           1

3ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Ζόρια Λουχάνσκ - ΤΣΣΚΑ Σόφιας
22:00 Ρόμα - Μπόντο Γκλιμτ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Μπόντο Γκλιμτ      7
Ρόμα               6
Ζόρια Λουχάνσκ     3
ΤΣΣΚΑ Σόφιας       1

4ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Ράντερς - Γιάμπλονετς
19:45 Άλκμααρ - Κλουζ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Αλκμάαρ            7
Γιάμπλονετς        4
Ράντερς            3 
Κλουζ              1

5ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Ουνιόν Βερολίνου - Φέγενορντ
22:00 Σλάβια Πράγας - Μακάμπι Χάιφα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Φέγενορτ           7
Μακάμπι Χάιφα      4 
Σλάβια Πράγας      3
Ουνιόν Βερολίνου   3

6ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Λίνκολν Ρεντ Ιμπς - Σλόβαν Μπρατισλάβας
22:00 ΠΑΟΚ - Κοπεγχάγη

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

ΠΑΟΚ               7
Κοπεγχάγη          6
Σλόβαν Μπρατ.      4
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς  0

7ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Τότεναμ - Φίτεσε
22:00 Ρεν - Μούρα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Ρεν                7 
Φίτεσε             6
Τότεναμ            4
Μούρα              0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
17:30 Καϊράτ - Καραμπάχ
19:45 Ομόνοια - Βασιλεία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Βασιλεία           7
Καραμπάχ           7
Καϊράτ             1 
Ομόνοια            1

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στους «16» προκρίνονται απευθείας οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι σύλλογοι που θα εξασφαλίσουν τη δεύτερη θέση θα οδηγηθούν σε play-offs με τις ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους του Europa League και οι 8 νικητές που θα προκύψουν θα περάσουν στους «16» του Conference League.

    

randomness