Ολυμπιακός για... ένα δεκάλεπτο

Μόνο ένα δεκάλεπτο, το 3ο, έπαιξε την άμυνα που... ξέρει ο Ολυμπιακός, για να ηττηθεί, με 84-78, από τη Ζενίτ, στην Αγία Πετρούπολη, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague. O Aμερικανός γκαρντ της ρωσικής ομάδας Κόνερ Φράνκαμπ (16π.) στο α΄ μέρος και ο Τζόρνταν Λόιντ (12π.) στην 4η περίοδο είπαν «όχι» σε μια πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Πειραιά. Μπαρόν (14π.) και Κουζμίνσκας (12π.) ήταν επίσης διψήφιοι για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Ο Τόμας Ουόκαπ πέτυχε 12 από τους 17 πόντους του στην 1η περίοδο, ο Μουσταφά Φαλ τέλειωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους είχε συγκομιδή ο Κώστας Σλούκας. Μακριά από τον καλό εαυτό τους έμειναν οι Βεζένκοφ (5π.), ΜακΚίσικ (2π.), Ζαν-Σαρλ (2π.), Πρίντεζης (2π.), Παπανικολάου (1π.).

Ολυμπιακός και Ζενίτ ισοβαθμούν πλέον με 6 νίκες - 3 ήττες, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν στραβοπατήσει μόνο μακριά από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (απέναντι σε Μπαρτσελόνα, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης).

Τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα ο Μπαρτζώκας, την ώρα που ο Πασκουάλ επέλεξε τους Φράνκαμπ, Λόιντ, Πονίτκα, Μίκι και Γκουντάιτις στην πεντάδα της Ζενίτ. Οι Ρώσοι ξέφυγαν με 7-2 και 10-4 με τον Τζόρνταν Λόιντ να έχει πετύχει τους μισούς πόντους της ομάδας του.

Από πλευράς Ολυμπιακού, ο Τόμας Ουόκαπ βγήκε μπροστά και με 10 δικούς του πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 12-12. Ο Φράνκαμπ έδειξε νωρίς πως ήταν σε καλή μέρα, για το 20-12 της Ζενίτ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0, με δύο τρίποντα από Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ και δίποντο του Ουόκαπ (20-20). Η ολοκλήρωση της 1ης περιόδου βρήκε την ομάδα του Πειραιά στο -3 (25-22).

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν κυμάνθηκε στα συνηθισμένα καλά επίπεδά της ούτε στη 2η περίοδο, με αποτέλεσμα να μην χάσει ποτέ το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο η ρωσική ομάδα. Ειδικά, ο Αμερικανός γκαρντ Κόνερ Φράνκαμπ... αλώνιζε, φτάνοντας τους 16 πόντους με 4/5 τρίποντα, αφού οι «ερυθρόλευκοι» τον άφηναν να σουτάρει ανενόχλητος.

Με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να φτάνει τους 6 πόντους, η Ζενίτ ξέφυγε και με +9, 43-34. Το θετικό ήταν, πάντως πως ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις στην επίθεση και δη στη ρακέτα (7 Φαλ, 7 Μάρτιν), με τον τελευταίο όμως να χρεώνεται νωρίς με 3 φάουλ (σε 5:45 λεπτά συμμετοχής). Φαλ και Σλούκας κατέβασαν τη διαφορά στους 4, 43-39, για να βρει το ημίχρονο στο -6 τον Ολυμπιακό (49-43).

Αν και η Ζενίτ χρειάστηκε ένα τετράλεπτο να σκοράρει με την έναρξη της 3ης περιόδου -απόδειξη πως η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε, ο Ολυμπιακός δεν αξιοποίησε επιθετικά την ευκαιρία (51-45). Το 58-51 δια χειρός Πονίτκα βρήκε απάντηση από τρίποντο του Ντόρσεϊ, για να κλέψει ο Ολυμπιακός στην επόμενη επίθεση, να κερδίσει το φάουλ ο Παπανικολάου και να μειώσει στους 3, με 1/2 βολές του Κώστα Παπανικολάου (58-55). Και μετά από 2/2 βολές του Φαλ που έφτασε τους 11 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν τη Ζενίτ στον έναν πόντο, 58-57 (σκορ 3ου δεκαλέπτου). Ο Ολυμπιακός είχε περιορίσει στους 9 πόντους τη Ζενίτ σε αυτή την 3η περίοδο, αλλά πέτυχε μόλις 14 πόντους ο ίδιος.

Αν και ο Ολυμπιακός προσπέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα, 58-59, με καλάθι του Μουσταφά Φαλ, εν συνεχεία είδε τη Ζενίτ να απαντά με σερί 9-0, για το 67-59 (από Κουζμίνσκας, Μπαρόν και Πόιθρες). Η προσπάθεια του Ολυμπιακού για ανατροπή έπεσε στο κενό, αφού ο Τζόρνταν Λόιντ σε “ one man show” ανέβαζε το κοντέρ για τους γηπεδούχους, 74-66. Ο Μπαρτζώκας επιστράτευσε τον Τάιλερ Ντόρσεϊ για τα τελευταία τρία λεπτά (μαζί με Σλούκα).

Ο Λαρεντζάκης με λέι απ μείωσε σε 74-68, με τον Λόιντ να ξανατρυπά, όμως την «ερυθρόλευκη» άμυνα (76-68). Το τρίποντο του Σλούκα (76-71) άφηνε ελπίδες στον Ολυμπιακό, αλλά οι Ζούμπκοφ, Μπαρόν και Πονίτκα έβαλαν τέλος στα όνειρα των Πειραιωτών για μια πρώτη εκτός έδρας νίκη. Με το σκορ 82-73 και 29΄΄ να απομένουν για τη λήξη, ο Ολυμπιακός απλώς κατάφερε να μειώσει στους 6, 84-78 (τελικό σκορ), μια διαφορά που μπορεί να παίξει ρόλο στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο), Ισγκούντερ (Τουρκία)

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Λόιντ 12 (2), Ζαχάροφ 5 (1), Καράσεφ, Μπαρόν 14 (1), Κουζμίνσκας 12, Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6, Πονίτκα 7 (1), Φράνκαμπ 16 (4), Μίκι 7 (1), Γκουντάιτις 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 17 (3), Ντόρσεϊ 11 (3), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 13, Σλούκας 13 (1), Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 1, Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 2

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Γράφει ο Ζαχαρίας Πράπας Συντ/χος Εκπαιδευτικός   Με πρωτοβουλία του καθηγητή του 4ου Γυμνασίου Λαμίας κου Κοτρογιάννη Δημητρίου – υπεύθυνου σχετικού μαθήματος...