Ολυμπιακός - ΠΑΣ Λαμία 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Ολυμπιακό που διεξάγεται στο γήπεδο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League.

Οι "κυανόλευκοι" γνωρίζουν ότι έχουν πολύ δύσκολο έργο κόντρα στους "ερυθρόλευκους" σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του ελληνικού ποδοσφαίρου αλλά θα προσπαθήσουν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα όπως έχουν κάνει άλλωστε και στα εννέα ματς που έχουν προηγηθεί μέχρι στιγμής.

Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα, προέρχεται από τη "λευκή ισοπαλία" με τον ΟΦΗ στην Κρήτη στο ματς που έγινε την περασμένη Δευτέρα και με το βαθμό αυτό, έφτασε τους 8.

Από την άλλη, η ομάδα του Πειραιά, προέρχεται από το μεσοβδόμαδο αποκλεισμό της από τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις μετά το 1-1 με τη Φράιμπουργκ και πλέον έχει σαν στόχο μόνο νίκες για να καλύψει τη διαφορά των 13 βαθμών από τον πρώτο Παναθηναϊκό (σ.σ.: μετά τη χθεσινή νίκη των "πράσινων" με 5-1 επί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό).

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ, Σαμασέκου, Μασούρας, Μπιέλ, Χάμες, Μπακαμπού

ΠΑΣ Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Γκοράνοβ, Ασκόβσκι, Αντέτζο, Τζανδάρης, Σλίβκα, Ασκόβσκι, Νούνιες, Γιακουμάκης, Ντε Βινσέντι

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη α' ημιχρόνου

3' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Ολυμπιακό, όταν ο Άβιλα μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμίας, μετά από συνδυασμό με τον Μπακαμπού, γύρισε τη μπάλα, με τον Ρέαμπτσιουκ να κάνει το σουτ και τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Σαράνοφ.

11' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Παπασταθόπουλος πέρασε στη θέση του Ουσεϊνού Μπα που έδειξε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς μετά από τραυματισμό του σε μία φάση διεκδίκησης της μπάλας με τον Γιακουμάκη.

16' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Μπίελ να κάνει την προσωπική ενέργεια από το ύψος της περιοχής και στη συνέχεια το σουτ και τον Σαράνοφ να παραχωρεί εντυπωσιακά το κόρνερ.

22' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Χουάνγκ με ωραίο τρόπο βρήκε τον Χάμες Ροντρίγκεζ που μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμίας και έκανε την "ψηλοκρεμαστή" κεφαλιά, νικώντας τον Σαράνοφ για να κάνει το 1-0 για τους "ερυθρόλευκους".

28' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Μετά από "βαθιά" μπαλιά του Ντόι, ο Μπακαμπού μπόρεσε να απαλαγεί από το μαρκάρισμα του Αντέτζο και μόνος απέναντι στον Σαράνοφ, έκανε το πλασέ για να κάνει έτσι το 2-0 για τους Πειραιώτες.

32' Πρώτη καλή στιγμή και για τη Λαμία στο ματς όταν ο Ντε Βισέντι εκτέλεσε φάουλ, οι αμυντικοί του Ολυμπιακού απομάκρυναν και ο Τζανδάρης έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να περνά άουτ.

38' Φωνές από πλευράς Λαμίας για πέναλτι σε ανατροπή του Γιακουμάκη από τον Ντόι, με τον Μανούχο να αφήνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

43' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πετύχει και τρίτο τέρμα, με τον Σαράνοφ να αποκρούει το σουτ του Μπίελ.

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+2' Λήξη α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

52' Πολύ καλή φάση για τη Λαμία, όταν μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Ασκόφσκι βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά δεν μπόρεσε να εκτελέσει με την προβολή που έκανε, καθώς πάτησε την μπάλα.

56' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Χουάνγκ έξω από την περιοχή της Λαμίας, να καταλήγει άουτ.

58' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μαρμεντίνι πέρασε στη θέση του Ασκόφσκι.

60' Διπλή αλλαγη για τον Ολυμπιακό. Οι Βαλμπουενά και Μαρσέλο πέρασαν στις θέσεις των Μασούρα και Ρέαμπτσιουκ αντίστοιχα.

69' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Ντε Βισέντι.

73' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο ματς με τον Χάμες να μπαίνει μέσα στην περιοχή, αλλά τον έκλεισε καλά ο Σαράνοφ και το σουτ του ήταν πάνω στον τερματοφύλακα της Λαμία, ενώ στη συνέχεια έκανε άστοχο σουτ ο Μαρσέλο.

74-75' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οι Ελ Αραμπί και Βρουσάι πέρασαν στις θέσεις των Μπακαμπού και Χάμες Ροντρίγκεζ αντίστοιχα.

80' Νέα επίσκεψη του Ολυμπιακού στην περιοχή της Λαμίας, με το σουτ του Ελ Αραμπί, να καταλήγει άουτ.

83' Μεγάλη επέμβαση του Σαράνοφ, που δεν άφησε τον Ολυμπιακό να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Ελ Αραμπί, μετά από κόρνερ του Μπίελ από τα δεξιά.

86' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Καραμάνος και Σαραμαντάς πέρασαν στις θέσεις των Γιακουμάνη και Γκοράνοφ αντίστοιχα.

89' Μακρινό σουτ του Αντέτζο για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης