«Όρθια» με Λακαζέτ η Άρσεναλ

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ «έσωσε την παρτίδα» για την Άρσεναλ στο 95΄, στερώντας από την Κρίσταλ Πάλας την ευκαιρία να φτάσει στη μεγαλύτερη έκπληξη της 8ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Γάλλος στράικερ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 67΄ αντί του Έντεγκααρντ, διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις το τελικό 2-2 στο «Εμιρέιτς», με τους «κανονιέρηδες» να διατηρούν το αήττητο για 5ο σερί ματς (3 νίκες, 2 ισοπαλίες).

Οι γηπεδούχοι παρότι προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τον Ομπαμεγιάνγκ δεν κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο διάστημα που είχαν τον έλεγχο του ματς, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι «Αετοί» στο β΄ μέρος και με δύο γκολ μέσα σε 23 λεπτά έφτασαν μία ανάσα από το σπουδαίο «διπλό», παρ΄ όλα αυτά έμειναν για τρίτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη (3 ισοπαλίες).

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 8ης αγωνιστικής στην Premier League:

Γουότφορντ-Λίβερπουλ        0-5
(9΄ Μανέ, 37΄, 52΄, 90+1΄ Φιρμίνο, 54΄ Σαλάχ)
Άστον Βίλα-Γουλβς           2-3
(48΄ Ινγκς, 68΄ ΜακΤζιν - 80΄ Σαϊς, 85΄ Κόουντι, 90+5΄ Νέβες)
Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουν.    4-2
(31΄ Τίλεμανς, 78΄ Σογιουντσού, 84΄ Βάρντι, 90+1΄ Ντάκα - 19΄ Γκρίνγουντ, 82΄ Ράσφορντ)
Μάντσεστερ Σίτι-Μπέρνλι     2-0