ΠΑΣ Λαμία - Ιωνικός 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ολοκληρώθηκε ο  αγώνας του ΠΑΣ Λαμία με τον Ιωνικό στο ΔΑΚ για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι "κυανόλευκοι" έχουν το προβάδισμα με 2-0  ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει σε τρεις εβδομάδες στο γήπεδο της Νεάπολης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Νούνιες, Βύντρα, Γκέντσογλου, Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Ελευθεριάδης, Ρόμανιτς, Σαραμαντάς, Ταϊρόν, Τσούκαλος

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Βαφέας, Γκοτσούλιας, Μάναλης, Καμπράλ, Βαλεριάνος, Ματσούκας, Πογκοσιάν, Σάντσες, Κάνιας

Η εξέλιξη του ματς:

1' Έναρξη του αγώνα

5' Διαγώνιο σουτ του Καμπράλ από θέση πλάγια αριστερά, ο Σαράνοφ μπλοκάρει.

24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Τσούκαλου από σέντρα του Βύντρα.

26' Ευκαιρία για τη Λαμία με το πλασέ του Ρόμανιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει την μπάλα.

35' Απείλησε με σουτ του Καμπράλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά ο Ιωνικός, η μπάλα άουτ.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Από βαθιά μπαλιά του Γκόλεμιτς, ο Ρόμανιτς βγήκε ταχύτατα στην "πλάτη" της άμυνας του Ιωνικού και μόνος απέναντι στον Αναγνωστόπουλο, δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ιωνικού για να κάνει το 2-0.

56' Τριπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Μανουσάκης, Βλαχομήτρος και Μπεχαράνο πέρασαν στις θέσεις των Τσούκαλου, Νούνιες και Ρόμανιτς αντίστοιχα.

60' Δοκίμασε ένα σουτ στην κίνηση εντός περιοχής ο Καμπράλ, αλλά δε βρήκε την μπάλα γεμάτα όπως θα ήθελε, σε μια καλή φάση για τον Ιωνικό.

61' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Ελευθεριάδη να μπαίνει από τα αριστερά στην περιοχή του Ιωνικού αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων μπόρεσαν να διώξουν πριν απειλήσει ο άσος της Λαμίας.

64' Διπλή αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Κιάκος και ο Ντάλσιο πέρασαν στο ματς.

66' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Προβυδάκης πέρασε στη θέση του Ελευθεριάδη.

70' Διαγώνιο σουτ του Μάναλη για τον Ιωνικό, μέσα στην περιοχή της Λαμίας, η μπάλα πέρασε άουτ.

80' Διπλή αλλαγή για τον Ιωνικό. Οι Αόσμαν και Λένις πέρασαν στις θέσεις των Βαφέα και Καμπράλ αντίστοιχα.

81' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μαζουλουξής πέρασε στη θέση του Ταϊρόν.

90' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Λήξη της αναμέτρησης .