ΠΑΣ Λαμία - Βέροια 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο δεύτερος, πολύ σημαντικός αγώνας μπαράζ του ΠΑΣ Λαμία με τη Βέροια, στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας που θα κρίνει και ποια από τις δύο ομάδες θα βρίσκεται στη Super League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Οι "κυανόλευκοι" του Τζιανλούκα Φέστα, έχουν το υπέρ τους 2-1 από τον πρώτο αγώνα στην Ημαθία, ωστόσο για τον Ιταλό τεχνικό και τους παίκτες του, είναι σαν να μην έχει γίνει το πρώτο ματς σε ό,τι έχει να κάνει με τη προσπάθειά τους για να πετύχουν το στόχο της παραμονής.

ΠΑΣ Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ – Προβυδάκης, Σιμόν, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ – Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Νούνιες – Καραμάνος, Μανούσος.

Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλους – Μπουκουβάλας, Μαραγκός, Δημόπουλος, Πεταυράκης – Μούργος, Κάτσε, Γαβριηλίδης, Φοφανά – Γιακουμάκης, Πασάς.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

1' Εναρξη του α' ημιχρόνου

1' Επικίνδυνη σέντρα του Προβυδάκη για τη Λαμία από δεξιά, με τον Δημόπουλο να διώχνει σε κόρνερ από το οποίο δεν πήρε κάτι η Λαμία στη συνέχεια.

15' Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης χωρίς να υπάρχει κάτι αξιόλογο ακόμη στο ματς.

20' Καλή στιγμή για τη Βέροια, με τον Μούργο να βγάζει κάθετη στον Πεταυράκη που έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στην περιοχή της Λαμίας, με τον Αντέτζο να διώχνει σωτήρια.

27' Γκολ για τη Βέροια. Από κόρνερ του Κάτσε από τα αριστερά, ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας και νίκησε τον Σαράνοφ για να κάνει το 0-1 για την ομάδα της Μακεδονίας.

30' Μακρινό σουτ του Φοφανά για τη Βέροια, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

43' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, με το σουτ του Τζανδάρη να αποκρούει ο Παπαδόπουλος στην κλειστή του γωνία. Στη συνέχεια της φάσης, μακρινό σουτ του Μαρτίνεθ, η μπάλα πέρασε άουτ.

45' Κεφαλιά του Γιακουμάκη για τη Βέροια, μέσα στην περιοχή της Λαμίας, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου.

Με αλλαγές ξεκινάνε το β' ημίχρονο οι δύο ομάδες. Ο Σαραμαντάς πέρασε στη θέση του Προβυδάκη για τη Λαμία και ο Σκόνδρας στη θέση του Μαραγκού για τη Βέροια.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

46' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια, να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με τον Φαφανά από κοντά να στέλνει τη μπάλα άουτ, μετά από προσπάθεια και γύρισμα της μπάλας του Γαβριηλίδη από αριστερά στην περιοχή της Λαμίας.

51' Ο Φοφανά έκανε το σουτ εκτός περιοχής για τη Βέροια με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει.

57' Μακρινό σουτ του Σαραμαντά για τη Λαμία, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

65' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Κουατένγκ πέρασε στη θέση του Φοφανά.

72' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, όταν από λάθος του Παπαδόπουλου, Μανούσος και Καραμάνος δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα της Βέροιας, που μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο.

74' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ταϊρόν πέρασε στη θέση του Νούνιες και ο Μπανγκουρά στη θέση του Καραμάνου.

77' Διπλή αλλαγή για τη Βέροια. Ο Καπνίδης πέρασε στη θέση του Μούργου και ο Οικονόμου σε αυτή του Γαβριηλίδη. Όλα για όλα τα παίζει ο Παύλος Δερμιτζάκης χρησιμοποιώντας τρεις επιθετικούς!

78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Εκπληκτικό πλασέ στην κίνηση από τον Ντάνι Μπεχαράνο, μετά από διώξιμο της μπάλας από τον Παπαδόπουλο.

81' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Γκέντσογλου πέρασε στη θέση του σκόρερ Ντάνι Μπεχαράνο.

85' Σουτ του Γιακουμάκη για τη Βέροια, κόντρα και στην αγκαλιά του Σαράνοφ η μπάλα.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Αδύναμο σουτ του Μανούσου, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

90+4' Κεφαλιά του Καπνίδη, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

90+6' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αραμπούλι πέρασε στη θέση του Μανούσου.

90+7' Λήξη της αναμέτρησης. Η Λαμία παρέμεινε στη Super League.