Πήρε το «θρίλερ» στη Λάρισα ο ΠΑΟΚ

Στην παράταση, με παθιασμένο περισσότερο τον ΠΑΟΚ απέναντι στη Λάρισα, κρίθηκε το σημερινό ματς, στο κλειστό της Νεάπολης, για τη 15η αγωνιστική της Basket League, ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο «Δικέφαλος» νίκησε με 91-88 (κ.α. 78-78) και πήρε το... αίμα του πίσω για την ήττα που υπέστη από τους Θεσσαλούς, στον πρώτο γύρο, στη Θεσσαλονίκη (σ.σ. 91-93).

Καταλυτική για την επιτυχία των «ασπρόμαυρων» ήταν η αμερικανική τετράδα αποτελούμενη από τον Τζος Κάρτερ (17π.), στον ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, τον Έλστον Τέρνερ (18π., 6 ριμπ.), τον Ζερμέιν Λοβ (14π., 6 ριμπ., 5 ασ.) και τον Μάλκολμ Γκρίφιν (13π., 11 ασ., 1 κλ).

Κορυφαίος για τη Λάρισα ήταν ο Τζέρι Σμιθ (27π., 4 ριμπ., 3 κλ.).

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78 κ.α., 88-91 παρ.

Με τον Ρας μόνιμα... συνδεδεμένο με το καλάθι  ( πέτυχε 16 πόντους στο ματς οι 13 από τους οποίους ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο), τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει τρόπο αντίδρασης για να τον περιορίσει, έχοντας, παράλληλα, βασικό δικό χαρακτηριστικό την επιθετική δυστοκία του, το σκηνικό στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρα υπέρ της Λάρισας. Οι Θεσσαλοί μετά εις βάρος τους 5-7, στο ξεκίνημα, έτρεξαν σερί 21-7 και έκλεισαν την περίοδο στο +12 (26-14).

Επενδύοντας σε άμυνα ζώνης με προσαρμογές και τους Τέρνερ, Κάρτερ να σκοράρουν, ο "Δικέφαλος" με επιμέρους σερί 23-12 μείωσε στο μισό καλάθι (38-37), στα 49'' πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος. Με εκτελεστές τους Παπαδάκη, Σμιθ οι Θεσσαλοί έφυγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +5 (43-38).

Συνεχείς πόντοι του Κάρτερ (1/1 τρ., 3/3 βολές), έδωσαν το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στο 21ο (43-44). Η Λάρισα, με εκφραστή τον Σμιθ, πήρε εκ νέου τα ηνία (51-46) στο 24ο, ο Κάρτερ έφερε ξανά τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση αναπνοής, ελάχιστα πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος (55-54).

Το ματς ήταν σε ισορροπία στο 31ο (58-58),  ακολούθησαν λεπτά με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο 34ο με +4 (63-67) με τον Λοβ, επίπεδο γύρω από το οποίο κατάφερε να κρατήσει την απόστασή του από την αντίπαλό του, ως το 39ο, όταν  ο Σμιθ ήταν εύστοχος σε μακρινό τρίποντο και έκανε το 75-75.

Ο Αμερικανός έκανε το ίδιο, ελάχιστα αργότερα, με τον Μπιτς στο ενδιάμεσο να έχει ευστοχήσει σε τρίποντο επίσης  και το παιχνίδι να πηγαίνει στο 78-78. Στα τελευταία 26'' δεν μπήκε καλάθι και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην αρχή του επιπλέον πενταλέπτου η Λάρισα απέκτησε «αέρα» 5 πόντων (84-79), λίγο αργότερα πήγε στο +6 (86-80), ο ΠΑΟΚ, όμως, είχε την τελευταία λέξη στο παρκέ. Με επιμέρους 9-0 προηγήθηκε με 86-89 στα 17'' για το φινάλε. Ο Σμιθ , με 7,5'' να απομένουν για τη λήξη, «έγραψε» το 88-89, έκανε φάουλ (το πέμπτο του) στη συνέχεια και έστειλε στη γραμμή της φιλανθρωπίας τον Λοβ. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 2/2 , έκανε το 91-88, που αποτέλεσε και το τελικό σκορ στο ματς.

* Τη φανέλα του τραυματία Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ, με το νούμερο 55, άπλωσαν σε καρέκλα στον πάγκο της ομάδας, πριν την έναρξη του ματς οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ δείχνοντας ότι η σκέψη τους παραμένει στον Καναδό γκαρντ. Με τη λήξη του ματς, δε, του αφιέρωσαν και τη νίκη! Ο Μήτρου -Λονγκ, υπενθυμίζεται , υποβλήθηκε σε επέμβαση για χιαστό, δεν υπολογίζεται για το υπόλοιπο της σεζόν και τη θέση του στο ρόστερ έχει, πλέον, ο Τζος Κάρτερ.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Ψαριανός, Τζιοπάνος

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μπράουν 13 (3), Ουάσιγκτον 11 (2),  Ρας 16 (4), Κώττας 5, Σμιθ 27 (4), Γουόσπουν 6, Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Παπαδάκης 3 (1) , Γκόρτον 4.

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Μπιτς 4 (1), Κονάτε 9, Λοβ 14, Γκρίφιν 13 (1), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5,  Κακλαμανάκης 5, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου, Κάρτερ 17 (3), Τέρνερ 18 (1)

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου  Ποτάμι ο χρόνος,αναζητώ τη χαρά.Αγκαλιά, με πόδια μπλεγμένα, ξεβρασμένα θέλω κι ανάγκες,πιάστηκα στο πρώτο κλαδίπου περνούσε.Κοίταξα...