«Πλώρη» για το τρόπαιο έβαλε ο Τσιτσιπάς

Με μία μαγική εμφάνιση, μία εμφάνιση... τελικού, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε τεράστια νίκη επί του Ντανίλ Μεντβέντεφ με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-5) και πήρε με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση στους ημιτελικούς του Roland Garros, για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή στους «4» θα είναι ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Απέναντι στον «κακό του δαίμονα» και νο2 της παγκόσμιας κατάταξης ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε ένα από τα πιο ώριμα ματς της καριέρας του. Ήταν συγκεντρωμένος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αντέδρασε πάρα πολύ ψύχρταιμα όσες φορές ο Ρώσος επιχείρησε να τον «στριμώξει» κι έβρισκε πάντα τις λύσεις να παίρνει μεγάλους πόντους, ιδιαίτερα στο δεύτερο και τρίτο σετ.

Η δεύτερη νίκη σε 8 ματς απέναντι στον Μεντβέντεφ έστειλε τον 22χρονο πρωταθλητή στους ημιτελικούς του Γαλλικού Όπεν, όπου την Πέμπτη (10/06) θα κληθεί απέναντι στον πολύ φορμαρισμένο Αλεξάντερ Ζβέρεφ να κάνει ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τροπαίου.

Επίσης, ο Τσιτσιπάς πήρε «εκδίκηση» από τον Ρώσο, μετά την ήττα του με 3-0 στους «4» του Australian Open, πριν λίγους μήνες. Με τη νίκη αυτή, τέλος, θα έχει την ευκαιρία από την ερχόμενη εβδομάδα να