Στα προημιτελικά αλλά με απώλεια σετ η Σφιόντεκ

Το Νο1 του κόσμου και μεγάλο φαβορί για το γαλλικό Όπεν, Ίγκα Σφιόντεκ, θα συμμετάσχει στους προημιτελικούς του Ρολάν Γκαρός, αν κι έχασε το πρώτο σετ, μετά από περισσότερο από ένα μήνα, απέναντι στη νεαρή Κινέζα Κινβέν Ζενγκ (74η), της οποίας επικράτησε με 6-7, 6-0, 6-2.

Η Πολωνή τενίστρια είχε να χάσει σετ από τις 23 Απριλίου και τους ημιτελικούς της Στουτγάρδης. Με αυτή τη νίκη, η 20χρονη αθλήτρια συμπλήρωσε 32 συνεχείς επιτυχίες, γεγονός που την καθιστά ως την τρίτη παίκτρια με τις περισσότερες νίκες στον 21ο αιώνα, πίσω από τις αδερφές Ουίλιαμς (Βένους 35, Σερένα 34) και ισόβαθμη με την Τζαστίν Ενέν.

Η 19χρονη Ζενγκ, που συμμετέχει στο πρώτο της Ρολάν Γκαρός, έβαλε δύσκολα στη μετέπειτα νικήτρια. Προηγούμενη με 3-0 στο πρώτο σετ, η Σφιόντεκ είδε την Κινέζα να ανακάμπτει στο 5-5 και στη συνέχεια να την αναγκάζει να παίξει τάι μπρέικ, που η Πολωνή έχασε.

Στη συνέχεια, όμως, μίλησε η κλάση της κορυφαίας αθλήτριας στην κατάταξη της WTA, με την Κινέζα να ζητά ιατρικό τάιμ άουτ στο 3-0, στο δεύτερο σετ.

Επιστρέφοντας με το δεξί μηρό σε μεγάλο βαθμό δεμένο, η Ζενγκ δεν κέρδισε ούτε ένα γκέιμ μέχρι το 3ο του τρίτου σετ. Αφού ξεφορτώθηκε τον επίδεσμό της, που φαινόταν να την ενοχλούσε, ανάρρωσε λίγο αλλά όχι αρκετά για να ανησυχήσει ξανά την Σφιόντεκ, που τελικά έφτασε στη νίκη μετά από 2 ώρες και 45 λεπτά αγώνα.

«Είμαι πολύ χαρούμενη που κατάφερα να επιστρέψω στο παιχνίδι μετά από ένα ιδιαίτερα απογοητευτικό πρώτο σετ», είπε η Πολωνή μετά τη νίκη της, αποτίοντας φόρο τιμής στην αντίπαλό της: «Έπαιξε απίστευτο τένις, πραγματικά με εξέπληξε. Είμαι πολύ χαρούμενη που βρίσκομαι ακόμα στο τουρνουά».

Στον επόμενο γύρο θα συναντήσει την Αμερικανίδα Τζέσικα Πεγκούλα, 11η στον κόσμο και δεύτερη παίκτρια με την υψηλότερη κατάταξη στο τουρνουά μετά από αυτήν.

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...