Στον τελικό η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε το δεύτερο «εισιτήριο» για τον σημερινό (30/4, 20:00) τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια νίκησε 28-24 τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή στον δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ, το οποίο διεξάγεται στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης, και προκρίθηκε για ένατη φορά στην καταληκτική αναμέτρηση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον -«πρωτάρη» σε τελικό- ΑΕΣΧ Πυλαίας. Έτσι, ο «Δικέφαλος» έχει τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στην Κοζάνη και να στεφθεί κυπελλούχος Ελλάδας για πέμπτη φορά στην Ιστορία του, μετά το 2009, το 2013, το 2014 και το 2021. Καλύτεροι παίκτες της Ένωσης ήταν ο Μπουκοβίνας με καθοριστικές αποκρούσεις και οι Μυλωνάς, Λέμος, Μόγια και Τζηράς, ενώ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Οστρούσκο, Δομπρής και ο Μπάουερ με τις επεμβάσεις του. Στο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 13-11, ενώ οι δύο ομάδες ανανεώνουν πλέον το... ραντεβού τους για τους τελικούς του πρωταθλήματος που θα διεξαχθούν στη Χαλκίδα, με το πρώτο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για τις 6 Μαΐου.

Στο α΄ μέρος, στο οποίο πρωταγωνίστησαν οι δυνατές άμυνες, η ΑΕΚ κατάφερε μετά το 15΄ να πάρει μια διαφορά 2-3 τερμάτων και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη με 13-11. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο β΄ μέρος και ισοφάρισε σε 15-15 στο 36΄, ενώ οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες 17-17 στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα. Ακολούθησαν τρία «αναπάντητα» γκολ των «κιτρινόμαυρων» και μια απόκρουση του Μπουκοβίνα σε πέναλτι του Παπαδόπουλου και ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 20-17 στο 45΄, ενώ ο Μυλωνάς έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων στην Ένωση (22-18) στο 49΄. Η ΑΕΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα 3-4 γκολ ως το 56΄, όταν ο Καραμπουρνιώτης μείωσε σε 25-23. Με πέναλτι ο Τζηράς «έγραψε» το 26-23 στο 57΄, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Μπουκοβίνας απέκρουσε τετ α τετ του Μπάγιου, με αποτέλεσμα να κριθεί ουσιαστικά η υπόθεση νίκη, την οποία «κλείδωσε» η Ένωση 1:39΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα, όταν ο Τζηράς διαμόρφωσε το 27-23 στον αιφνιδιασμό.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Μπέτμαν. Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 5/6 - 5/7
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-4, 7-5, 10-8, 13-11 (ημίχρονο), 15-13, 17-17, 19-17, 23-19, 25-22, 28-24.