Συνεχίζει αήττητη η Μπαρτσελόνα, στο 3-1 η ΤΣΣΚΑ

Με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να πανηγυρίζει την τρίτη διαδοχική νίκη της και την Μπαρτσελόνα να διευρύνει το ευρωπαϊκό αήττητο της, συνεχίστηκε η 4η αγωνιστική της Euroleague.

Στη Μόσχα, η ΤΣΣΚΑ αγχώθηκε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά ένα ξέσπασμα της στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τη βοήθησε να φτάσει στη νίκη με 78-76 και να βελτιώσει σε 3-1 το ρεκόρ της, υποχρεώνοντας τους Σέρβους στη δεύτερη εφετινή ήττα τους. Από το εις βάρος της 69-71 στο 36΄, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «έδεσε» την άμυνά της και βρίσκοντας ρυθμό στην περιφέρεια έτρεξε σερί 9-0 για το 78-71 στο 38΄, βάζοντας τις βάσεις της νίκης.

Κορυφαίος των νικητών ο Γουίλ Κλάιμπερν με 18 πόντους, ενώ 16 πρόσφερε ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος σημείωσε και το πολυτιμότερο τρίποντο του αγώνα στο ξέσπασμα της ομάδας του. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Νέιτ Ουόλτερς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 42-42, 57-57, 78-76

Στο Πριγκιπάτο, η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στην παράταση, μετά τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά εκτός έδρας με 85-81 επί της Μονακό (75-75κ.α.), διευρύνοντας σε 4-0 το αήττητο ρεκόρ της. Στον αντίποδα, η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς υποχώρησε σε 2-2.

Ο Μπράντον Ντέιβις «λύτρωσε» τους Καταλανούς στα 2.1΄΄ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ισοφαρίζοντας σε 75-75 και στέλνοντας το ματς στην παράταση, εκεί όπου ανέλαβε δράση ο Νικ Καλάθης οδηγώντας την Μπαρτσελόνα στην επιτυχία.

Ο Ντέιβις αναδείχθηκε σε MVP του αγώνα με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε απολογισμό 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τη Μονακό προσπάθησε ο Μάικ Τζέιμς με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 35-31, 54-56, 75-75κ.α., 81-85 παρ.