ΘΕΜΑ: Μπάγερν-Ρεάλ: Το παρελθόν «υπόσχεται» δύο συναρπαστικές αναμετρήσεις

Απόψε το βράδυ (29/4, 22:00) διεξάγεται ο πρώτος ημιτελικός του Champions League, ανάμεσα σε δύο «μεγαθήρια» του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, καθώς η Μπάγερν Μονάχου θα φιλοξενήσει την Ρεάλ Μαδρίτης. Οι δύο κορυφαίοι σύλλογοι έχουν προσφέρει στο παρελθόν έντονες συγκινήσεις στα εκατομμύρια ποδοσφαιρόφιλων ανά την υφήλιο, όπως προκύπτει και από την προϊστορία τους στην σημαντικότερη διασυλλογική διοργάνωση του πλανήτη.

2000: Νικολά Ανέλκα, ο «δήμιος» της Μπάγερν

Το καλοκαίρι του 1999, ο Γάλλος επιθετικός εντάχθηκε στην Ρεάλ Μαδρίτης, προερχόμενος από την Αρσεναλ, και εξελίχθηκε σε «δήμιο» των Βαυαρών, στους ημιτελικούς του Champions League, την άνοιξη του 2000, σημειώνοντας τα... μοναδικά δύο γκολ του στην διοργάνωση.

Στον αγώνα της Μαδρίτης, ο Ανελκά άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό μετά από ασίστ του Ραούλ, με την Ρεάλ να επικρατεί με 2-0 στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Στον επαναληπτικό αγώνα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου, οι φίλαθλοι της Μπάγερν είδαν τον Κάρστεν Γιάνκερ να σκοράρει στο πρώτο τέταρτο του ματς και να αναπτερώνει τις ελπίδες τους για πρόκριση, όμως ο 21χρονος Γάλλος επιθετικός αξιοποίησε ιδανικά την σέντρα του Σάβιο και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ολιβερ Καν.

Με τον κανόνα του εκτός έδρας γκολ σε ισχύ, η Μπάγερν έπρεπε να σκοράρει τρεις φορές και το γκολ του Τζιοβάνι Ελμπερ δεν στάθηκε αρκετό για να ανατρέψει τα δεδομένα.

Στην συνέχεια, η Ρεάλ νίκησε στον «ισπανικό εμφύλιο» την Βαλένθια με 3-0 στο Stade de France και κατέκτησε το τρόπαιο.

2012: Ο Νόιερ, ο Ρονάλντο, ο Κακά και ο Ράμος

Το 2012, ο τελικός του Champions League πραγματοποιήθηκε στο Allianz Arena, το νέο «σπίτι» της Μπάγερν. Οι παίκτες του Γιουπ Χάινκες είχαν τότε μόνο έναν στόχο: να αποκλείσουν την Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά. Η διπλή αναμέτρηση άρχισε καλά για τους Βαυαρούς, με εντός έδρας νίκη με 2-1 στο Μόναχο.

Ομως η ρεβάνς άρχισε με τον χειρότερο τρόπο, με τα δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο πρώτο τέταρτο του ματς. Ο Αριεν Ρόμπεν μείωσε σε 2-1 και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου ο Μάνουελ Νόιερ, ο καλύτερος τερματοφύλακας στον κόσμο εκείνη την εποχή, απέκρουσε τα σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο και του Κακά στην αρχή της διαδικασίας. Μετά την αποτυχία των Τόνι Κρόος και Φίλιπ Λαμ από την «άσπρη βούλα», οι Μαδριλένοι έχασαν μοναδική ευκαιρία, καθώς ο Σέρχιο Ράμος έστειλε την μπάλα άουτ.

Τελικά, ο «γηγενής» Βαυαρός, Μπάστιαν Σβαϊνστάϊγκερ, ήταν αυτός που έδωσε την πρόκριση στη γερμανική ομάδα, που έχασε τον τελικό με την Τσέλσι στα πέναλτι, με τον Σβαϊνστάϊγκερ να μην μπορεί να νικήσει τον Πετρ Τσεχ στο τελευταίο πέναλτι!

2017 και 2018: Ο «ασυμβίβαστος», Ζινεντίν Ζιντάν

Στον δρόμο για τα τρία συνεχόμενα τρόπαιά του στο Champions League ως προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης (2016, 2017 και 2018), ο Ζινεντίν Ζιντάν απέκλεισε την Μπάγερν Μονάχου δύο φορές, έχοντας αποκλείσει τους Βαυαρούς και ως παίκτης (σ.σ. το 2002 και το 2004).

Το 2017, οι Μαδριλένοι χρειάσθηκαν την παράταση για να αποκλείσουν τον γερμανικό σύλλογο στα προημιτελικά, παρά τη νίκη στο Μόναχο με 2-1 στον πρώτο αγώνα. Με αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Μπάγερν έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ο Μάρκο Ασένσιο «καθάρισαν» την πρόκριση.

Την επόμενη χρονιά, Μπάγερν και Ρεάλ συναντήθηκαν στους ημιτελικούς. Η Ρεάλ νίκησε με 2-1 στην Allianz Arena και αυτήν την φορά απέφυγε την παράταση στον επαναληπτικό αγώνα, χάρη στα δύο γκολ του Καρίμ Μπενζεμά και την ισοπαλία-πρόκριση (2-2).