Βήμα τελικού η Τσέλσι

Προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του αγγλικού Λιγκ Καπ πήρε η Τσέλσι, που επιβλήθηκε με 2-0 της Τότεναμ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» στο πρώτο από τα δύο ντέρμπι του Λονδίνου, με τη ρεβάνς να έχει προγραμματιστεί σε μία εβδομάδα, στην έδρα των «Πετεινών».

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τον Κάι Χάβερτς να ανοίγει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και τον Μπεν Ντέιβις να «εκτελεί» τον Ούγκο Λιορίς στο 34΄ και να διαμορφώνει με αυτογκόλ το τελικό 2-0, που δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στους «Μπλε» του Τόμας Τούχελ.

Ο έτερος ημιτελικός, Λίβερπουλ-Άρσεναλ, αναβλήθηκε λόγω των κρουσμάτων Covid-19 στις τάξεις των «κόκκινων» και μεταφέρθηκε στις 13 Ιανουαρίου. Ο πρώτος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο «Άνφιλντ» και η ρεβάνς θα παιχθεί στο «Εμιρέιτς» στις 20/1.