«Βύθισε» κι άλλο την Χετάφε η Θέλτα

Πενήντα πέντε λεπτά άντεξε η ουραγός και πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό, Χετάφε, απέναντι στην Θέλτα στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης. Από τη στιγμή που ο Μίνα άνοιξε το σκορ, ακολούθησε αμέσως μετά το γκολ του Άσπας και με ένα ακόμη του Μίνα στο 73΄ η ομάδα του Βίγκο έφυγε με το σπουδαίο «διπλό» (τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα) από την ισπανική πρωτεύουσα (3-0), παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Με μόλις δύο ισοπαλίες μετά από 10 ματς, η Χετάφε θα χρειαστεί ένα σερί νικών για να ελπίζει ότι και την επόμενη σεζόν θα παραμείνει στη La Liga. Προς το παρόν μετρά μόλις 3 γκολ στο ενεργητικό της, ενώ έχει δεχτεί 16!

Οι γηπεδούχοι εγκατέλειψαν κάθε προσπάθεια μετά το 63ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Τζένε.