Άνετα στον 3ο γύρο ο Τζόκοβιτς

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Γουίμπλεντον, καθώς ο βετεράνος Νοτιοαφρικανός Κέβιν Αντερσον δεν κατάφερε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση. Ο Σέρβος χρειάστηκε ακριβώς 100 λεπτά για να πάρει τη νίκη με 6-3, 6-3, 6-3 και τώρα περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του, που θα προκύψει από την αναμέτρηση του Ιταλού Αντρέας Σέπι και του Αμερικανού Ντένις Κούντλα.

Στο μεταξύ, στον 1ο κιόλας γύρο αποκλείστηκαν δύο τενίστες που βρίσκονται στο Top-15 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Ισπανός Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Νο 13) έχασε από την Αμερικανό Σαμ Κουέρι 7-6, 6-4, 7-5, ενώ ο Νορβηγός Κάσπερ Ρούουντ (Νο 14) ηττήθηκε από τον Αυστραλό Τζόρνταν Τόμπσον μετά από πέντε σετ και τέσσερις ώρες αγώνα (7-6, 7-6, 2-6, 2-6, 6-2).