«Παρθενική» νίκη για την ΑΕΚ

Με το... δεξί μπήκε η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στους ομίλους του European League, καθώς επιβλήθηκε 34-26 της ουγγρικής Ταταμπάνια στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας, στο πλαίσιο της πρεμιέρας για τον 4ο όμιλο. Την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, η οποία στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 16-12, οδήγησε στην επιτυχία η τριπλέτα Μυλωνάς (7 γκολ), Τζηράς (6 γκολ) και Φλορίδο (6 γκολ). Επόμενος αντίπαλος για την Ένωση είναι η Νιμ, την οποία οι «κιτρινόμαυροι» θα αντιμετωπίσουν την προσεχή Τρίτη (26/10, 19:45) στη Γαλλία.

Ο «Δικέφαλος» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 4-1 στο 7΄ και 11-7 στο 16΄, ενώ με τα τέρματα των Ουγκάλντε στο 25΄ και Μυλωνά στο 27΄ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα πέντε τερμάτων στον αγώνα (16-11). Χάρη σε δύο γκολ του Ζντόλικ, η Ταταμπάνια πλησίασε προσωρινά στο -3 (17-14) στο 33΄, ωστόσο οι Ισπανοί Φλορίδο (2), Πλάθα και Ουγκάλδε ανέλαβαν... δράση και έδωσαν «αέρα» επτά τερμάτων στην ΑΕΚ (21-14) στο 37΄. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με δύο γκολ, μειώνοντας σε 21-16, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 4-0 και «άνοιξαν» το υπέρ τους προβάδισμα στο +9 (25-16) στο 42΄. Τρία λεπτά αργότερα ο Μυλωνάς χάρισε στην ΑΕΚ διψήφια διαφορά (27-17), εξέλιξη που «κλείδωσε» ουσιαστικά την «παρθενική» νίκη των «κιτρινόμαυρων» στο European League, καθώς η Ταταμπάνια δεν μπόρεσε να πλησιάσει πιο κοντά από το -7.

Διαιτητές: Γιουρίνοβιτς-Μρβιτσα (Κροατία). Παρατηρητής: Τσιρλιγκεάνου (Ρουμανία). Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 3/3-3/4.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα 2, Τζηράς 6, Νικολαΐδης 2, Λέμος, Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Φλορίδο 6, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος, Μπεριά 2.

ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ (Βλάνταν Μάτιτς): Μόλναρ 1, Τοτ 2, Γιουχάς 3, Μπάλιντ, Περένι, Χορνιάκ 1, Στόινιτς 2, Μπάρτουτς, Σουνάικο 2, Μπάλογκ 5, Ούρμπαν 2, Άντσιν 3, Ζντόλικ 3, Ουσάλ 1, Φοτάκε 1.