Στο τέλος σώθηκε η Ξάνθη, ανατροπή με δέκα παίκτες

Στη Σούπερ Λίγκα παραμένει η Ξάνθη που με ηρωική νίκη με 2-1 πήρε το μπαράζ με τον Ολυμπιακό Βόλου. Η Ξάνθη αγωνίστηκε για περίπου ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες αλλά κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει το ματς αλλά και να σκοράρει.

Το ματς ξεκίνησε με 25 λεπτά καθυστέρηση γιατί η Ξάνθη δεν ήθελε να καθίσει στον πάγκο των φιλοξενουμένων καθώς από πίσω βρίσκονταν οπαδοί του Ολυμπιακού Βόλου. Τελικά μετά από διαβουλεύσεις η Ξάνθη πείστηκε να καθίσει στον πάγκο. Όταν πια το ματς ξεκίνησε οι Ακρίτες ήταν ανώτεροι. Είχαν την κατοχή και στο 19' απείλησαν όταν ο Σολτάνι αντί να σουτάρει έκοψε στον Μαρίν τον οποίο πρόλαβε ο Γκίτκος. Πέντε λεπτά μετά ο Σολτάνι πιεζόμενος πλάσαρε πάνω στον Γκίτκο. Η ομάδα του Βόλου απάντησε στο 27' όταν ο Νικολιάς από καλή θέση σούταρε μόλις άουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι "ερυθρόλευκοι" ανέβαιναν και στο 34' με ένα εκπληκτικό σουτ του Γκούρμα άνοιξαν το σκορ. Η Ξάνθη είχε την ευκαιρία στο 42' να ισοφαρίσει αλλά το σουτ του Κάλβο τράνταξε το δοκάρι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως ο Γούτας από οριακή θέση έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-1. Με το σφύριγμα της λήξης είχαμε διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού Βόλου και αψιμαχίες με αποτέλεσμα να αποβληθούν εκατέρωθεν μέλη της αποστολής

Μόλις στο 48' στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη έμεινε με δέκα. Μετά από διαπληκτισμό Μάνταλος και Βασιλακάκης απώθησαν τον Ζέρη με τον διαιτητή να αποβάλει τον μέσο της Ξάνθης ο οποίος είπε έτσι αντίο στην ομάδα του μια και πλέον θα αγωνίζεται στην ΑΕΚ. Με παίκτη παραπάνω ο Ολυμπιακός έψαξε το γκολ και στο 65' απείλησε με τον Πινδώνη. Έξι λεπτά μετά ο Νικολιάς απο πλάγια θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Κυριακίδη. Από εκεί και πέρα η Ξάνθη ισορρόπησε στο ματς και στο 78' σκόραρε. Ο Κάλβο σέντραρε από δεξιά και ο Ράνος με κεφαλιά-ψαράκι πέτυχε το λυτρωτικό για την Ακριτική ομάδα γκολ. Ο Ολυμπιακός Βόλου έψαξε το γκολ και στο 91' έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Ιωάννου σούταρε απο κοντά όμως ο Κυριακίδης είπε "όχι" με εκπληκτική επέμβαση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Γιαλούσης, Μελίσσης, Αρβανίτης, Κατσιαρός, Ρόκας, Πινδώνης, Ζέρης (86'Κατσίκης), Μόνχε (85'Ιωάννου), Νικολιάς (76'Μπρέσκα), Γκούρμα.

Skoda Ξάνθη: Κυριακίδης, Βασιλακάκης, Ντε Γκούζμαν, Γούτας (90'Βάλλας), Μπέρτος, Φλίσκας, Κάλβο (92'Χοσέμι), Μάνταλος, Μαρίν (54'Ράνος), Μάρτινς, Σολτάνι