Αταμάν: "Κάναμε φανταστικό δεύτερο μέρος, είναι σαν να πήραμε διπλή νίκη"

Ο Εργκίν Αταμάν ανέλυσε το πώς ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -16 για να πάρει μια "διπλή" όπως την χαρακτήρισε νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Ο Εργκίν Αταμάν είδε τον Παναθηναϊκό AKTOR να χάνει μέχρι με με 16 πόντους (24-40) στο πρώτο μέρος του ματς με την Μπαρτσελόνα, αναγνώρισε τα λάθη στην προσέγγιση του ματς, άλλαξε στρατηγική και βοήθησε την ομάδα του να κάνει μια πολύ σπουδαία ανατροπή για να κερδίσει τελικά με 89-81 και γίνει αφετνικό για τη δεύτερη θέση.

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο Τούρκος τεχνικός μετά τη νίκη των πρασίνων:

"Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά, κάναμε λάθη. Παίξαμε επιθετική άμυνα, αλλά δεν γεμίσαμε το ζωγραφιστό. Δώσαμε 46 πόντους, εκ των οποίων οι 37 ήταν στη ρακέτα. Δεν είχαμε καλές περιστροφές στα hedge out.

Μιλήσαμε για αυτό στα αποδυτήρια στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος αλλάξαμε εντελώς το παιχνίδι. Παίξαμε πιο έξυπνα. Επιτεθήκαμε εξαιρετικά με τον Σλούκα και τον Ναν. Αλλλαξαμε τη στρατηγική μας και επιτεθήκαμε στον αντίπαλο φόργουορντ στο pick-n-roll και στο pick-n-pop. Αλλάξαμε και το δικό μας σύστημα στο pick-n-roll με τον Μήτογλου και τον Λεσόρ. Γεμίσαμε τη ρακέτα και ρισκάραμε κάποια ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια.

Δείξαμε τη δύναμή μας, στο γήπεδό μας, γιατί δεν είναι εύκολο να επιστρέψεις από το -16, μετά από ένα τέτοιο πρώτο μέρος. Κάναμε όμως φανταστικό δεύτερο μέρος και κερδίσαμε με 8 πόντους, όσους χάσαμε στην Ισπανία, αλλά στο goal average είμαστε στο +43, οπότε αυτή η νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα είναι σαν διπλή νίκη".