Έβγαλε αντίδραση η Βιγιαρεάλ με Μπέτις (3-2). Αυτογκόλ ο Παπασταθόπουλος

Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, παρότι τρία βράδια νωρίτερα είχε γνωρίσει τη συντριβή από τη Μαρσέιγ (4-0 στον πρώτο αγώνα των «16» του Europa League, η Βιγιαρεάλ βρήκε το κουράγιο ν΄ αντιδράσει και να φύγει νικήτρια από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» με 3-2 επί της Μπέτις.

Για να συμβεί αυτό έβαλε το... κεφάλι του ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος (ήταν βασικός σε όλο το ματς) στο 48ο λεπτό, όταν στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, αυτογκόλ με το οποίο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν!

Το ματς είχε δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, στο ίδιο, μάλιστα, λεπτό (70ό). Μορένο και Άβιλα είδαν τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Ερνάντες, ο πρώτος για χτύπημα σε αντίπαλο κι ο δεύτερος για... «θέατρο».

Η πρόκριση στους προημιτελικούς του Champions League ήρθε με τον πλέον δύσκολο τρόπο για την Ρεάλ Μαδρίτης, το βράδυ της περασμένης Τετάρτης (6/03), με το 1-1 απέναντι στη Λειψία. Η κούραση από την υπερπροσπάθεια απέναντι στους Γερμανούς δεν εμπόδισε τους «μερένγκες» να επιβληθούν άνετα της Θέλτα με 4-0 στο «Μπερναμπέου» και να διατηρήσουν το +7 από την 2η Λειψία και το +8 από την 3η Μπαρτσελόνα στην κούρσα για τον τίτλο της LaLiga.

Είχε προηγηθεί το επεισοδιακό 2-2 στο «Μεστάγια» με τη Βαλένθια, ωστόσο, στην έδρα της η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παραμένει... άχαστη, καθώς από το ξεκίνημα της σεζόν σε 14 ματς που έχει δώσει εκεί μετρά 12 νίκες και μόλις δύο ισοπαλίες, ενώ τα 7 γκολ που έχει δεχτεί στο «σπίτι» της είναι το καλύτερο παθητικό στην κορυφαία κατηγορία της χώρας.

Απόψε, πάντως, είχε «σύμμαχο» και την τύχη, καθώς μέχρι το 79΄ το ματς ήταν ανοικτό με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων και χρειάστηκαν δύο αυτογκόλ των φιλοξενούμενων μέσα σε 10 λεπτά για να έρθει το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο 19χρονος Τούρκος, Αρντά Γκουλέρ, έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα». Ο Τάσος Δουβίκας πέρασε αλλαγή για την Θέλτα στο 83΄ αντί του Λάρσεν.

Η Μπιλμπάο πήρε τη νίκη στα Κανάρια νησιά και στην έδρα της Λας Πάλμας με 2-0, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της LaLiga, και πλησίασε στους δύο βαθμούς την Ατλέτικο Μαδρίτης, διεκδικώντας την τέταρτη θέση της βαθμολογίας και ένα «εισιτήριο» για το Champions League της επόμενης σεζόν. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Γκουρουθέτα (31') και Βιβιάν (66').

Νωρίτερα, η Αλαβές νίκησε με 1-0 τη Βαγιεκάνο και ουσιαστικά «σφράγισε» την παραμονή της στην κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική σεζόν, σε αντίθεση με την ομάδα της Μαδρίτης, που παραμένει κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Αντονι Κοροσάμπελ με το γκολ του στο 44ο λεπτό χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.