Ισπανία: «Καθάρισε» ο Μέσι για Μπαρτσελόνα - «Πεντάρα» της Ατλέτικο στην Λας Πάλμας

Η Μπαρτσελόνα, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας την Αλαβές με 2-0  σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Ο Μέσι στο 39΄ έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην «Μπάρτσα» αφού δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο πέναλτι που κέρδισε ο Πικέ. Ο Αργεντινός σούπερσταρ όμως πήρε εκδίκηση στο δεύτερο ημίχρονο όπου με δύο προσωπικά τέρματα (55΄, 66΄) χάρισε τους τρεις πόντους στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Αναλυτικά η σύνθεση της Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Αλέις Βιδάλ (57΄ Αλκάθερ), Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Σέρζι Ρομπέρτο, Ινιέστα (88΄ Παουλίνιο), Ντεουλοφέου (71΄ Σουάρες), Μέσι

Εμφατικό ήταν το «πέρασμα» της Ατλέτικο Μαδρίτης από την έδρα της Λας Πάλμας, την οποία «φιλοδώρησε» με πέντε γκολ για την 2η αγωνιστική της πριμέρα ντιβιζιόν.

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, σκόραρε με τους Κορέα (3`), Καράσκο (5`), Κόκε (62`, 75`) και Παρτέϊ (88`), ενώ οι γηπεδούχοι, μείωσαν στο 58ο λεπτό με τον Καγέρι.

Στο 65ο λεπτό, ο Σέρχιο Αραούχο πήρε την θέση του Γκονζάλες στην 11αδα της Λας Πάλμας.