Ο Οκαφόρ «υπέγραψε» στο 88΄ το «διπλό» της Μίλαν απέναντι στη Λάτσιο των 8 παικτών!!!

«Χρυσή» αλλαγή για τη Μίλαν αποδείχθηκε ο Νοά Οκαφόρ, ο οποίος στο 71ο λεπτό του αγώνα με την Λάτσιο πήρε την θέση του Αντλί και στο 88΄ πέτυχε το γκολ νίκης των «ροσονέρι» στο «Ολίμπικο» (1-0), με το οποίο η ομάδα του έφυγε με τους τρεις βαθμούς κλειδώνοντας επί της ουσίας τη συμμετοχή της στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

Παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 57΄ (αποβλήθηκε ο Πελεγκρίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα) και αργότερα με 8 (στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα οι Μάρουσιτς και Γκεντουζί) η Λάτσιο έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει ένα πολύτιμο βαθμό στο ματς που άνοιξε την «αυλαία» της 27ης αγωνιστικής της Serie A, ωστόσο, δεν τα κατάφερε και πλέον δυσκολεύει ακόμη περισσότερο η μάχη για ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο» της επόμενης περιόδου.

Οι «Λατσιάλι» είναι υποχρεωμένοι ν΄ αφήσουν πίσω τους την εντός έδρας ήττα από τη Μίλαν και να στρέψουν το ενδιαφέρον τους στον αγώνα ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (5/03) με τη Μπάγερν στο Μόναχο για τους «16» του Champions League, όπου θα επιδιώξουν να υπεραπιστούν το νικηφόρο 1-0 της πρώτης αναμέτρησης.

Μετά από τρία ματς, εντός κι εκτός συνόρων, επέστρεψε στις νίκες η Μίλαν, η οποία την προσεχή Πέμπτη (7/03) θα φιλοξενήσει στο «Σαν Σίρο» την Σλάβια Πράγας στην πρώτη μάχη των «16» του Europa League.