Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με την ΑΕΚ για την πρεμιέρα των Play Off της Stoiximan Super League. Οι "κυανόλευκοι" θέλουν να κάνουν ένα καλό παιχνίδι κόντρα στην 'Ενωση.

Θυμίζουμε πως το παιχνίδι γίνεται κεκλεισμένων των θυρών λόγω της απόφασης της ΔΕΑΒ.

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ – Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σίντκλεϊ – Νούνιες, Στάνκο, Τζανδάρης, Αμαράλ – Μάλτσι, Σλίβκα

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος – Ελίασον, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα – Πόνσε, Μάνταλος

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη της αναμέτρησης

2' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για την ΑΕΚ. Από σέντρα του Ελίασον από δεξιά, ο Γιόνσον έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, με την μπάλα να περνά άουτ.

10' Μετά από καλή κυκλοφορία, η μπάλα μετά από κόντρα έφτασε στον προωθημένο Πήλιο, ο οποίος χωρίς πίεση πιάνει πολύ κακό τελείωμα από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή της Λαμίας. Άουτ.

14' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

16' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία με τον Μάνταλο να εκτελεί πλασαριστά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ελίασον έπιασε μονοκόματο φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

19' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τη Λαμία, όμως ο Σιμόν κλείστηκε και δεν μπόρεσε να εκτελέσει.

25' Επικίνδυνο γύρισμα του Ελίασον από δεξιά, απομακρύνει ασταθώς ο Κοσέλεφ, με τη φάση να σταματά για φάουλ του Πόνσε πάνω στον πορτιέρε της Λαμίας.

28' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ελίασον να απελευθερώνεται και εκτελεί από πλεονεκτικό σημείο, με τον Σιμόν να κάνει καταλυτικό τάκλιν. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Πήλιος σέντραρε, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά άουτ.

33' Καίρια έξοδος του Στάνκοβιτς που βγαίνει, πέφτει και ακουμπά την μπάλα πριν την προλάβει ο επερχόμενος Σίντκλεϊ. Η ΑΕΚ έτρεξε γρήγορα στην κόντρα, χωρίς όμως να βγάλει κάτι από τη φάση.

38' Ωραίο κατέβασμα και γύρισμα από τον Πήλιο, βρίσκει τον Πόνσε, ο οποίος κάνει σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Από την εκτέλεση αυτού, ο Κάλενς έπιασε την κεφαλιά, με τον Κοσέλεφ να μπλοκάρει.

45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

45+1' Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Πόνσε έκανε την προβολή, με τον Κοσέλεφ να αποκρούει σε πρώτο χρόνο, αλλά δεν κατάφερε να μπλοκάρει, με τον Κάλενς να παίρνει το «ριμπάουντ», στέλνοντας από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

48' Σουτ του Πινέδα από το όριο της περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

58' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Τζανδάρη που τραυματίστηκε στον αυχένα και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ματς.

68' Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Ρότα εκτέλεσε το πλάγιο για τους "κιτρονόμαυρους" που βρήκε τον Πόνσε μέσα στην περιοχή της Λαμίας και αυτός με σουτ έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

73' Τριπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Κοντονίκος, Σαντάνα και Λέικ πέρασαν στις θέσεις των Στάνκο, Σίντκλεϊ και Μάλτσι αντίστοιχα.

78' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Γκαρσία και Λιούμπισιτς πέρασαν στις θέσεις των Μάνταλου και Ρότα.

81' Ευκαιρία για τη ΛαμίαΓύρισμα από τα δεξιά, ο Κοντονίκος κάνει την προβολή, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

83' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Αραούχο, Σιντιμπέ και Χατζησαφί πέρασαν στις θέσεις των Πόνσε, Πινέδα και Ελίασον αντίστοιχα.

87' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Γιαννούτσος πέρασε στη θέση του Τζανετόπουλου, που δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

88' Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία, μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια έπιασε το δυνατό μακρινό σουτ εκτός περιοχής της Λαμίας, με τη μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα του Κοσέλεφ που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3' Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Λιούμπισιτς τροφοδότησε τον Λιβάι Γκαρσία κι αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή της Λαμίας, νίκησε τον Κοσέλεφ για δεύτερη φορά, κάνοντας παράλληλα το 0-4 για τον δικέφαλο.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης