Σε αναμονή η ΑΕΚ για τον τρίτο προκριματικό γύρο UEL μετά τα επεισόδια στην Ρουμανία - Βέβαιη η τιμωρία για την Κραϊόβα, η Χόνβεντ ζητάει το παιχνίδι και την πρόκριση στα χαρτιά

Δεδομένη θεωρείται η τιμωρία της Ουνιβερσιταέα Κραϊόβα για όσα συνέβησαν χθες την επαναληπτική αναμέτρηση με την Χόνβεντ, ενώ στην Ευρώπη δημοσιεύματα δεν αποκλείουν ακόμα και τον αποκλεισμό της, με συνέπεια η ΑΕΚ να μην βρεθεί απέναντι τους Ρουμάνους στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, αλλά στους Ούγγρους.

Η Κραιόβα κέρδισε με 3-1 στα πέναλτι (0-0 και τα δύο παιχνίδια), όμως η Χόνβεντ ζητάει το παιχνίδι να κατοχυρωθεί υπέρ της με σκορ 3-0.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση και της παράτασης  δημιουργήθηκε χάος. Συγκρούστηκαν ποδοσφαιριστές μέσα στο γήπεδο,  ενώ οπαδοί έριξαν κροτίδα δίπλα στο πόδι του διαιτητή Άρντολντ Χάντερ από τη Βόρεια Ιρλανδία, αλλά και έναν αναπτήρα που τον χτύπησε στο κεφάλι με αποτέλεσμα να τραυματιστεί. Οδηγήθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου με ασθενοφόρο και αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο  Τζέιμι Ρόμπερτ Ρόμπινσον. Υπήρξε διακοπή σχεδόν μισής ώρας.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Μίρκο Πιλιατσέλι, απέκρουσε τρία πέναλτι και χάρισε την Κραϊόβα την πρόκριση, που σύμφωνα με τους Ευρωπαίους δεν μπορεί να  θεωρείται βέβαιη.

Η πιο μικρή ποινή για τους Ρουμάνους θα είναι να υποδεχθούν την ΑΕΚ χωρίς τους φιλάθλους τους.