Στα προημτελικά και η Γαλλία, 2-0 την Νιγηρία

Από ήρωας, μοιραίος ο Ενιεάμα, που σε όλο τα ματς είχε κατεβάσει ρολά, αλλά τα δύο του λάθη, κόστισαν την ήττα-αποκλεισμό από τη Γαλλία. Οι «τρικολόρ» κέρδισαν με 2-0 τη Νιγηρία και πέρασαν έτσι στην οχτάδα του Μουντιάλ, περιμένοντας αντίπαλο...

Το ματς είχε πολλά λάθη και δεν ήταν καλό στα πρώτα λεπτά, με τη Γαλλία να απειλεί πρώτη στο 15'. Ο Ζιρού γύρισε όμορφα και σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πολύ άουτ, ενώ στο 19' ο Μούσα έκανε το σουτ, ο Εμενίκε έβαλε την προβολή και πέτυχε το γκολ, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε σωστά. Στο 22ο λεπτό, οι Πογκμπά και Βαλμπουενά έπαιξαν όμορφα το ένα δύο, ο άσος της Γιουβέντους έπιασε πανέμορφο σουτ στην κίνηση, αλλά ο Ενιεάμα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο 40', ο Βαλμπουενά έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ντεμπισί σούταρε από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Στο 44ο λεπτό, ο Εμενίκε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Γιορίς να διώχνει δύσκολα.

Στην επανάληψη η Νιγηρία μπήκε καλύτερα και στο 60' ο Εμενίκε έκανε από μακριά το σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 64' ο Οντεμβίγκι έκανε όμορφη κίνηση και σουτ έξω από την περιοχή, με τον Γιορίς να πέφτει και να διώχνει πολύ δύσκολα. Στο 70' ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία της Γαλλίας στην επανάληψη. Ο Μπενζεμά βρέθηκε φάτσα με τον Ενιεάμα κι έκανε το πλασέ. Ο Νιγηριανός κίπερ βρήκε λίγο την μπάλα και στη συνέχεια ο Μόουζες έκοψε σωτήρια πάνω στη γραμμή. Οι «τρικολόρ» ανέβασαν στροφές και στο 77', μετά από κόρνερ ο Μπενζεμά έκανε το σουτ με τον Όμπι Μίκελ να διώχνει και στη συνέχεια ο Καμπάιγ έπιασε νέο τρομερό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Ενιεάμα, ενώ στο 79' ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπενζεμά έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ενιεάμα έδιωξε εντυπωσιακά. Και τελικά στο επόμενο λεπτό, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ενιεάμα βγήκε λανθασμένα και ο Πογκμπά με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 84ο λεπτό, ο Γκρισμάν έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Νιγηρίας κι έκανε το σουτ από αριστερά αλλά ο Ενιεάμα έδιωξε εντυπωσιακά και στο 90+1' ο Βαλμπουενά έβγαλε από δεξιά τη σέντρα, Γκρισμάν και Γιόμπο πήγαν στην μπάλα, με τον Νιγηριανό να τη στέλνει κατά λάθος στα δίχτυα του Ενιεάμα που είχε κάνει κακή έξοδο.

Γαλλία: Γιορίς, Ντεμπισί, Εβρά, Βαράν, Καμπάιγ, Βαλμπουενά (90+3' Σισοκό), Ζιρού (62' Γκρισμάν), Μπενζεμά, Ματουϊντί, Πογκμπά, Κοσιελνί.

Νιγηρία: Ενιεάμα, Γιόμπο, Αμπρόουζ, Μούσα, Οντεμβίγκι, Εμενίκε, Μίκελ, Μόουζες (89' Νουοφόρ), Οσανίβα, Ονάζι (59' Γκάμπριελ), Ομέρουο.