Θαύμα... Ντιαλό στο «ματς του «αιώνα»

Ο στόχος του 4Χ4 για την Λίβερπουλ δεν είναι, πλέον, εφικτός και «υπεύθυνη» γι΄ αυτό είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Σ΄ έναν ανεπανάληπτο προημιτελικό, εκ των κορυφαίων στην ιστορία του αρχαιότερου ποδοσφαιρικά θεσμού στη Μ. Βρετανία, του Κυπέλλου Αγγλίας, οι «κόκκινοι διάβολοι» τιμώρησαν τα λάθη και την υπεροψία που έδειξαν οι αντίπαλοί τους στην κανονική διάρκεια του ματς και με 4-3 στην παράταση (2-2 ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια), με το γκολ του νεαρού Ντιαλό στο 120΄, πήραν μία απίστευτη πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.

Ως εκ τούτου, μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ επί της Τσέλσι, ο στόχος της κατάκτησης και των τριών υπόλοιπων τίτλων που είχε θέσει η Λίβερπουλ (Πρωτάθλημα, Κύπελλο και Europa League) δεν υφίσταται, πλέον, μετά τον αποκλεισμό της στο FA Cup.

Η συμπρωτοπόρος της Άρσεναλ στην Premier League ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και θα μπορούσε να πει κανείς ότι «αυτοκτόνησε» στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όταν και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» με την υπόθεση πρόκριση. Δεν το έκανε σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις επέδειξε μεγάλη επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να δεχτεί την ισοφάριση στο 88΄ στη μοναδική επίσκεψη των γηπεδούχων στην περιοχή της.

Μάλιστα, λίγο έλειψε να το πληρώσει πολύ ακριβά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με την απίστευτη ευκαιρία που έχασε ο Μάρκους Ράσφορντ να στείλει τους «μπέμπηδες» στην τετράδα! Παρότι η ομάδα του Τεν Χαγκ προηγήθηκε στο 10΄ με τον ΜακΤομινέι, από κει και πέρα το γήπεδο... έγειρε προς την περιοχή του Ονάνα. Πριν κλείσει το ημίχρονο η Λίβερπουλ έφερε τα πάνω κάτω με τους ΜακΑλιστερ (44΄) και Σαλάχ (45΄+2), δείχνοντας ότι ήταν θέμα χρόνου να «κλειδώσει» τη νίκη-πρόκριση.

Δεν το έκανε, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Έλιοτ μετά την ισοφάριση από τον Άντονι στο 88΄, την πρώτη φορά στο β΄ μέρος που οι «κόκκινοι διάβολοι» βρέθηκαν με αξιώσεις στην περιοχή του Κέλεχερ. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Ελιοτ με αρκετή δόση τύχης στο 105΄ (μετά το σουτ που επιχείρησε η μπάλα βρήκε στο πόδι του Έρικσεν, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Ονάνα) «έγραψε» το 3-2.

Ο προημιτελικός, όμως, δεν είχε τελειώσει. Από ένα... φθηνό λάθος του Ντάργουϊν Νούνιες έξω από την περιοχή στο 112΄, ο ΜακΤόμινέι πάσαρε στον Ράσφορντ κι αυτή την φορά ο Άγγλος διεθνής επιθετικός σημάδεψε σωστά (3-3). Ακολούθησε η τεράστια ευκαιρία του ΜακΤομινέι στο 116΄ (αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Κέλεχερ) και στο 120΄ και πάλι από το τραγικό λάθος του Ελιοτ, ο 20χρονος Ντιαλό, που είχε περάσει ως αλλαγή, πλάσαρε τον Κέλεχερ και με το τελικό 4-3 έστειλε τους συμπαίκτες του και τον κόσμο στον... έβδομο ουρανό και τους φιλοξενούμενους... στα σπίτια τους.

Με τους «reds» αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Κώστας Τσιμίκας, μπαίνοντας στο 101' στη θέση του Γκόμες.

Νωρίτερα, η Τσέλσι ξεκίνησε για... περίπατο, έκανε το ματς «θρίλερ», αλλά τελικά λύγισε με 4-2 την αντίσταση της Λέστερ (έπαιζε με 10 παίκτες από το 73΄) στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και προκρίθηκε στους «4».