Volley League: Ιστορική νίκη ο Ολυμπιακός

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στη Μίκρα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ τον Ηρακλή, πανηγύρισε την 33η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League σπάζοντας το ρεκόρ του 32-0 που είχε ο «Γηραιός» από το 2006.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Καναδό Σμιτ, ο οποίος τελείωσε και την υπόθεση νίκη με δική του επίθεση κι ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν προηγηθεί με 9-7 στο 5ο σετ.

Το μπλοκ της ομάδας του Πειραιά και η αποτελεσματικότητα του Καναδού διαγώνιου έκριναν την έκβαση του αγώνα. Για τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Κλίντι, Αρμενάκης και Μπαμπαλιούτας, ενώ με πόνους στη μέση αγωνίστηκε ο Προύσαλης.

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 σετ ο Παμβοχαϊκός απέναντι στην Κηφισιά στο Βραχάτι, ύστερα από αμφίρροπο και συναρπαστικό αγώνα που είχε διάρκεια δύο ωρών.

Κορυφαίος του Παμβοχαϊκού και πρώτος σκόρερ ήταν ο Ολιβέιρα, σημαντική παρουσία είχε ο Τουρνάκης με καθοριστικούς πόντους στο μπλοκ ειδικά στο 3ο σετ, ενώ ο Γκλαντσόουν άνοιξε με το σερβίς του την αντίπαλη υποδοχή.

Για την Κηφισιά η οποία έμεινε χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα, το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Ολλανδός Λάανε. Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Χαντ και Ρουμελιωτάκης με 21 και 18 πόντους.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Ηρακλής-Ολυμπιακός                       2-3 (22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15)

Παμβοχαϊκός-ΑΟΠ Κηφισιάς                 3-1 (27-29, 26-24, 25-23, 25-23)

Φοίνικας Σύρου - Εθνικός Αλεξ/λης    (4/11, 16:30)

ΑΕ Κομοτηνής - ΑΕΚ                   (5/11, 17:00)

Ρεπό: ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός