Άνετα στην τετράδα ο Παναθηναϊκός

Πανηγυρική πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει το Λαύριο (6/5, ΟΑΚΑ), πήρε ο Παναθηναϊκός, μετά την εντός έδρας νίκη με 88-62 επί του Περιστερίου, για τα προημιτελικά του θεσμού. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους», που έδωσαν ρεσιτάλ από τα 6.75 (14/25 τρίποντα), αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους.

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης-πρόκρισης. Μετά το αναγνωριστικό πρώτο ημίχρονο (46-40), οι «πράσινοι» ενεργοποίησαν την άμυνά τους (περιόρισαν τους φιλοξενούμενους στους 10 πόντους) και με... βροχή τριπόντων (6) κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 26-10, «οικοδομώντας» μία διαφορά ασφαλείας (+22π., 72-50) και «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 9 (3), Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 4, Χεζόνια 11 (3), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 3 (1), Βουγιούκας 2, Γουάιτ 10 (3), Μήτογλου 15, Μπέντιλ 11 (1), Σαντ-Ρος 8 (2).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 14 (2), Τσαϊρέλης 4, Φορντ 4, Τόλα, Καράμπελας 1, ΜακΛιν 16 (4), Τζόουνς 6, Κρόκετ 8 (2), Μάντζαρης 3 (1), Γκουτιέρες 6.