Άρης: Ανατροπή και πρώτη νίκη με καλή εμφάνιση

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Άρης στο τρίτο του φιλικό επί Αυστριακού εδάφους. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 2-1 της Λοκομοτίβ Μόσχας, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο «Θέρμενσταντιον Μπαντ Βάλτερσντορφ», αφήνοντας πολλά χαμόγελα στον Άκη Μάντζιο και τους συνεργάτες του. Ματέο Γκαρσία και Μπρούνο Γκάμα τα γκολ των «κίτρινων» που βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Κυπελλούχο Ρωσίας, με τον αριστερό μπακ Ματσέι Ρίμπους να ανοίγει το σκορ με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 3ο λεπτό. Ο Γκάμα ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των Θεσσαλονικέων, απειλώντας τρεις φορές την εστία του Γκιγιέρμε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Ματέο σπατάλησε την καλύτερη ευκαιρία τους.

Εν τέλει οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν στο 56’, με τον Ματέο να εκμεταλλεύεται λάθος γύρισμα του Πάμπλο και να πλασάρει εύστοχα τον Γκιγιέρμε για το 1-1. Έξι λεπτά αργότερα, ο Γιόχαν Μπελανουάν έκλεψε την μπάλα, βρήκε τον Ντάνιελ Μαντσίνι, αυτός με κάθετη πάσα έδωσε στον Γκάμα που πλάσαρε για το 2-1 υπέρ του Άρη. Σκορ που έμεινε μέχρι τέλους, αφού ο Μαντσίνι στο 82’ αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν (77’ Τζέγκο), Γκάνεα (85’ Τσαγκαλίδης), Μπεναλουάν (72’ Δεληζήσης), Ασλανίδης, Σάκιτς, Σάσα (55’ Μαντσίνι), Γκάμα (87’ Σαλιάρης), Μπερτόγλιο (72’ Μπρούνο), Γκαρσία (72’ Χαϊροβιτς), Μάνος (55’ Ματίγια).

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ (Μάρκο Νίκολιτς): Γκιγιέρμε, Ρίμπους (81’ Ριμπτσίνσκι), Σιλιάνοφ, Μουρίλο, Μπάρινοφ (66’ Κούλικοφ), Μίραντσιουκ, Ζεμαλετντίνοφ (66’ Κασίνοφ), Κρικόβιακ, Πάμπλο, Σμόλοφ, Φρανσουά.