Διακοπή στο ματς της Σαχτάρ όταν ήχησε η σειρήνα για αεροπορική επιδρομή

Η συνάντηση της Σαχτάρ Ντόνετσκ με την Ολεκσάντρια για την ουκρανική «Πρέμιερ Λιγκ» διακόπηκε  χθες για περισσότερο από μία ώρα μετά από προειδοποίηση αεροπορικής επιδρομής, προτού επιστρέψουν οι παίκτες για να ολοκληρώσουν τον αγώνα.

Το πρωτάθλημα επέστρεψε στην Ουκρανία με την έναρξη της νέας σεζόν στην «Πρέμιερ Λιγκ» της χώρας τον Αύγουστο, μετά την εισβολή της Ρωσίας τον Φεβρουάριο.

Η Σαχτάρ έχανε 1-0 στο πρώτο ημίχρονο μετά το γκολ του Τσουρίκοφ όταν η σειρήνα ήχησε και οι παίκτες κλήθηκαν να κατευθυνθούν προς τα αποδυτήρια.
 «Οι συμμετέχοντες στο παιχνίδι προχώρησαν στο καταφύγιο. Φροντίστε και βρείτε ένα ασφαλές μέρος», έγραψε η Σαχτάρ στον επίσημο λογαριασμό της στο Twitter.

Το παιχνίδι ξανάρχισε μετά από περίπου μία ώρα και 40 λεπτά, και ο Μπόχνταν Μιχαλιτσένκο ισοφάρισε για τη Σαχτάρ, για την οποία αποβλήθηκε αργότερα ο Λούκας Τέιλορ.
 Ο Μιχάιλο Μούντρικ σκόραρε και έκανε το 2-1, αλλά ο Ντεμτσένκο  ισοφάρισε, στερώντας τη νίκη από τη Σαχτάρ, η οποία είναι δεύτερη στο πρωτάθλημα με 20 βαθμούς.

Η Σαχτάρ, που παίζει τους εντός έδρας αγώνες του Champions League αυτή τη σεζόν στη Βαρσοβία, υποδέχεται τη Λειψία την Τετάρτη.
 Είναι τρίτη στον 5ο  όμιλο με έξι βαθμούς.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...