EURO 2020: Σιμόν - Ζόμερ 3-1 στα πέναλτι και... πρόκριση στους "4" για την Ισπανία

Με «ήρωα» τον Ουνάι Σιμόν, ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Σαρ και Ακάνζι από τα έντεκα μέτρα, η Ισπανία επικράτησε της Ελβετίας στον πρώτο προημιτελικό του Euro 2020 με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονικός αγώνας και παράταση) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει στις 6 Ιουλίου τον νικητή του ζευγαριού Ουκρανία-Αγγλία στο Wembley του Λονδίνου.

Άντεξαν οι Ελβετοί παίζοντας με δέκα παίκτες από το 81’ και με τις καταπληκτικές επεμβάσεις του Γιάν Ζόμερ έφτασαν ως τα πέναλτι, όμως οι Ισπανοί (που έχασαν τα... άχαστα στην παράταση) ήταν πιο ψύχραιμοι απ’ την άσπρη βούλα και πήραν τη μεγάλη πρόκριση.

Η Ισπανία ξεκίνησε πολύ πιο δυνατά τον αγώνα με στόχο να πιέσει ψηλά την Ελβετία και να μεταφέρει το παιχνίδι στο δικό της «μισό». Και η πίεσή της καρποφόρησε πολύ νωρίς, καθώς στο 8’ έπειτα από κόρνερ του Πέδρι, η μπάλα κατέληξε στον Άλμπα εκτός περιοχής, που σούταρε με τη μία, με την προσπάθειά του να κοντράρει πάνω στον Ζακάρια και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Ζόμερ για το 1-0 των «ρόχας».

Στο 25’ ο Αθπιλικουέτα είχε μία πολύ καλή προσπάθεια που «ανάγκασε» τον Ζόμερ σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο 34’ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή της Ελβετίας με το σουτ του Ακάνζι, που πέρασε εκτός εστίας.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με ένα καλό σουτ του Κόκε στο 50’ που έφυγε λίγο άουτ, όμως η εικόνα άλλαξε άρδην μετά το 55’. Η Ελβετία «προειδοποίησε» στο 56’ με την κεφαλιά του Ζακάρια που πέρασε ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Ουνάι Σιμόν, είχε δεύτερη μεγάλη φάση με τον Ζούμπερ στο 64’ (απέκρουσε ο Ισπανός γκολκίπερ) και στο 68’ έφερε το ματς στα ίσα.

Οι Λαπόρτ και Πάου Τόρες «τράκαραν» σε μία φαινομενικά εύκολη φάση, η μπάλα «στρώθηκε» στον Φρόιλερ, ο οποίος έδωσε αριστερά στον Σακίρι που δεν αρνήθηκε το «δώρο» της ισπανικής άμυνας, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το γκολ του Σακίρι έβαλε... φτερά στα πόδια των Ελβετών και δημιούργησε για 5-6 λεπτά αναστάτωση στους Ισπανούς, που αδυνατούσαν να κρατήσουν την μπάλα. Και πάλι όμως τα δεδομένα άλλαξαν στο 81’ μετά το πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Φρόιλερ στον Μορένο, που οδήγησε στην απευθείας αποβολή του απ’ τον Όλιβερ, τροποποιώντας τις αριθμητικές ισορροπίες στο γήπεδο και μειώνοντας την επιθετικότητα των Ελβετών.

Ο Πέτκοβιτς απέσυρε τον Σακίρι στον πάγκο για να βάλει στο γήπεδο έναν κεντρικό χαφ -τον Τζιμπρίλ Σο- καθότι απουσίαζε κι ο Τσάκα λόγω καρτών και η Ελβετία άρχισε να δίνει μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση, καθώς στη μοναδική καλή στιγμή των Ισπανών (84’), ο Ζεράρ Μορένο πλάσαρε πάνω στον Ζόμερ.

Το έξτρα 30λεπτο ξεκίνησε με μία απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Μορένο στο 93’, ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ από τα τέσσερα μέτρα μετά από γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα, ενώ στο 96’ ο αριστερός φουλ-μπακ της Μπαρτσελόνα έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ που έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γιάν Ζόμερ.

Στο 100’ ο Ζεράρ Μορένο έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, μετά από κόρνερ του Πέδρι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ με κεφαλιά, αν και σηκώθηκε ανενόχλητος στο κέντρο της ελβετικής άμυνας, ενώ στο 102’ δεν μπόρεσε ξανά να νικήσει από κοντά τον Ζόμερ, που κατέγραψε ακόμη μία φανταστική απόκρουση.

Η «πολιορκία» των Ισπανών συνεχίστηκε με καταιγιστικούς ρυθμούς, όμως ο γκολκίπερ των Ελβετών ήταν ανίκητος, σταματώντας και τον Ογιαρθάμπαλ στο 103’ και την κεφαλιά του Μπουσκέτς στο 116’, με τον αγώνα να οδηγείται εντέλει στα πέναλτι. Εκεί «μίλησε» η ψυχραιμία των Ισπανών και οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα της Αθλέτικ Μπιλμπάο.