Euroleague: Πρεμιέρα γεμάτη από «διπλά»

Του... διπλού έγινε στο «πρώτο πιάτο» της πρεμιέρας της εφετινής Euroleague, καθώς από τις πέντε σημερινές (6/10) αναμετρήσεις, στις τέσσερις «χαμογέλασαν» οι φιλοξενούμενοι. Μετά το πέρασμα της Ρεάλ Μαδρίτης από το ΟΑΚΑ, ακολούθησαν αυτά της Αρμάνι Μιλάνο από το «Αστρομπάλ», της Μπασκόνια από τη Βαλένθια και της Φενερμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη από το Μόναχο.

Η τουρκική ομάδα πέρασε «αέρας» από την έδρα της Μπάγερν και με το τελικό 74-62 έδειξε με το... καλημέρα τις διαθέσεις της. Η Φενέρ ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση από τη δεύτερη περίοδο, μετατρέποντας σε... περίπατο το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στους διακριθέντες ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Τόνιε Τζεκίρι ηγήθηκε της επίθεσης με 15 πόντους. Από την Μπάγερν, ο Οθέλο Χάντερ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση...

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74

Η Μπασκόνια αναδείχθηκε νικήτρια στον ισπανικό «εμφύλιο», απογοητεύοντας τη Βαλένθια στην έδρα της με το τελικό 81-71. Η άμυνα στη δεύτερη και την τέταρτη περίοδο, η οποία κράτησε τις «νυχτερίδες» στους 12 και 15 πόντους, αντίστοιχα, έκανε εύκολη τη ζωή των Βάσκων. Με κορυφαίο στην επίθεση, μάλιστα, τον Μάικ Κότσαρ (21π., 9ρ.), η ομάδα του Χοάν Πεναρόγια ανέτρεψε στη δεύτερη περίοδο το εις βάρος της 21-19 της πρώτης και δεν κοίταξε πίσω... Από τη Βαλένθια ο Ριβέρο τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 33-39, 56-59, 71-81

Στο «Αστρομπάλ», ένα αμυντικό ξέσπασμα της Αρμάνι Μιλάνο στο τέταρτο δεκάλεπτο (κράτησε τους γηπεδούχους στους 8 πόντους), ήταν αρκετό για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Βιλερμπάν με 69-62. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Μπίλι Μπάρον με 18 πόντους, ενώ ο Κέβιν Πάνγκος με το μοναδικό εύστοχο τρίποντο του στον αγώνα, «σφράγισε» το «διπλό» στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Νάντο Ντε Κολό με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-41, 54-56, 62-69

Στη μοναδική αναμέτρηση της ημέρας που οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους, η Μακάμπι νίκησε στο... νήμα (84-83) τη Ζάλγκιρις, αρχίζοντας θετικά τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Κομβική η ευστοχία του Άλεξ Πόιθρες από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο 39΄, χαρίζοντας στους Ισραηλινούς το προβάδισμα με 84-83, που ήταν και τελικό σκορ, καθώς ο Τόμας Ντίμσα αστόχησε στην επίθεση των Λιθουανών στα 50΄΄ για τη λήξη, με τους γηπεδούχους επίσης να μη βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα... Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπόνζι Κόλσον με 16 πόντους, ενώ από τη Ζαλγκίρις πάλεψε με 17 πόντους ο Κίναν Έβανς.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 46-48, 67-61, 84-83

Του Συνεργάτη μας, Φοίβου Ιωσήφ Μου φαίνεται πως δεν κάθεστε καλά και θα με αναγκάσετε να σας βαρέσω τους είπε τις προάλλες ο Γενικός Γραμματέας του ΟΗΕ Πορτογάλος...