Γκολ ο Χάμες Ροντρίγκες, ισόπαλη η... μονομαχία με τον Χουάνγκ

Από συμπαίκτες στον Ολυμπιακό, Χάμες Ροντρίγκες και Ιν-μπέομ Χουάνγκ βρέθηκαν αντίπαλοι σήμερα (24/3) στην Ουλσάν, στο φιλικό παιχνίδι των εθνικών τους ομάδων, το οποίο έληξε ισόπαλο 2-2. Μάλιστα, ο Κολομβιανός άσος των «ερυθρόλευκων» ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων, ανοίγοντας το δρόμο για την... επιστροφή των «καφετέρος», που βρέθηκαν να χάνουν 2-0 στο ημίχρονο, από δύο γκολ του αρχηγού της Νότιας Κορέας Σον Χέουνγκ-Μιν, στο 10΄ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του β΄ μέρους ο Ροντρίγκες μείωσε και τρία λεπτά αργότερα (49΄) ο Καρασκάλ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ο Χουάνγκ αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης και παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα, ενώ ο Χάμες αντικαταστάθηκε στο 70΄ από τον Αρίας.

Να σημειωθεί ότι στο σημερινό ματς έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Νότιας Κορέας ο Γιούργκεν Κλίνσμαν, ο οποίος αντικατέστησε μετά το Μουντιάλ τον Πάουλο Μπέντο.

Η ασιατική ομάδα θα δώσει δεύτερο φιλικό την Τρίτη (28/3), αυτή τη φορά στη Σεούλ, με αντίπαλο την Ουρουγουάη, ενώ η Κολομβία θα παραμείνει στην Απω Ανατολή, προκειμένου να παίξει στην Οσάκα με την Ιαπωνία.