Iστορική 2η θέση στην κανονική περίοδο το Λαύριο

Το Λαύριο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα -μετά την ήττα του από τον Παναθηναϊκό-, δείχνοντας σαφή ανωτερότητα έναντι του Ηρακλή, 105-77, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Basket League. Ηγέτης της ομάδας του Σερέλη ήταν ο Άλφα Ντιαλό (22π., 8ρ., 5 ασίστ), αν και είχε άξιους συμπαραστάτες τους διψήφιους Κάρτερ, Σάβιτζ, Mουράτο, Κόζι και Ντέιβις. Η υπεροχή στα ριμπάουντ και τα 15 εύστοχα τρίποντα ήταν οι τομείς που οδήγησαν το Λαύριο στη 16η νίκη του σε 21 αγώνες (37β.) και πλέον είναι αγκαλιά με μία... ιστορική δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της Βasket League.

Στον αντίποδα, ο Ηρακλής υπέστη την 13η ήττα του σε 20 αγώνες. Κορυφαίοι για τον «Γηραιό» ήταν οι Ντέιβιντ Ίμπακς (25π.), Σκοτ Σαγκς (17π.) και Ολιβιέρ Χάνλαν (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 57-42, 85-63, 105-77

Με 9-0 προηγήθηκε το Λαύριο έχοντας 4 διαφορετικούς σκόρερ και έκτοτε ο Ηρακλής κυνηγούσε στο σκορ. Ο Άλφα Ντιαλό πέτυχε 13 πόντους για τους γηπεδούχους, με τον Βασίλη Μουράτο να μοιράζει 4 ασίστ και τον Ντέιβις να μαζεύει 4 ριμπάουντ, στην 1η περίοδο. Στον αντίποδα, ο Ηρακλής τα περίμενε όλα από τον Σκοτ Σαγκς που είχε πετύχει του 13 πόντους του «Γηραιού», όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειξε 26-17. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ήταν ανώτεροι σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο (28-19), όπως φαίνεται από τα 12 έναντι 8 ριμπάουντ, τις 8 έναντι 4 ασίστ και το 1 λάθος έναντι 7 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Με τρίποντο του Ντιαλό ξεκίνησε η 2η περίοδος για το Λαύριο με τον 23χρονο Αμερικανό σμολ φόργουορντ να φτάνει τους 16 προσωπικούς πόντους! Οι Κάρτερ, Κόζι και Σάβιτζ πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για το +24, 46-22, υπέρ των γηπεδούχων. Το Λαύριο μετρούσε 8/18 τρίποντα έναντι 3/12 των φιλοξενούμενων που αν και βελτίωσαν την επίθεσή τους με λύσεις από Ιμπακς, Χάνλαν και Χάγκινς, μείωσαν και τα λάθη τους κάνοντας μόνο 1 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνά τους αποδείχτηκε αναποτελεσματική (57-42 σκορ ημιχρόνου).

Παρά την υπερπροσπάθεια των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου να γυρίσουν το παιχνίδι, το Λαύριο δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του. Έχοντας την απόλυτη υπεροχή στα ριμπάουντ, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε ρυθμό, έβγαζε αιφνιδιασμούς και εντυπωσιακές φάσεις, για το 85-63, στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο, το Λαύριο σημείωσε επιμέρους σκορ 20-14 και πλέον είναι και μαθηματικά στη 2η θέση της κανονικής περιόδου, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση αυτής.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Ψαριανός-Μαλαμάς

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Κάρτερ 15 (3), Μουράτος 11 (1), Ντιαλό 22, Ντέιβις 11 (3), Ανοσίκε 7, Κόζι 12 (4), Σάβιτζ 13 (3), Παπανδρέου 2, Περσίδης 7 (1), Ερμίδης 1, Βουλγαρόπουλος 4

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ενεχιόνια 4, Σαγκς 17 (1), Ίμπακς 25 (1), Χάνλαν 15 (1), Χάγκινς 8 (1), Σχίζας, Φίλλιος, Πετανίδης 2, Γκιουζέλης 2, Χάτσερ 4