Κωστένογλου: «Δεχθήκαμε εύκολα γκολ, δώρα στον αντίπαλο»

Ο προπονητής της Κύπρου, Νίκος Κωστένογλου ανέφερε μεταξύ άλλων μετά την ήττα με 3-0 από την Ελλάδα:

«Όταν στο πρώτο εικοσάλεπτο δέχεσαι δύο εύκολα γκολ κάνοντας δώρα στον αντίπαλο, οποιοσδήποτε σχεδιασμός ανατρέπεται…

Προσπαθήσαμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι και είχαμε μια κλασική ευκαιρία προς στο τέλος του ημιχρόνου, για να μειώσουμε και να μπούμε πιο ενεργά στο παιχνίδι.

Δυστυχώς στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, πάλι σε κομβικό σημείο, δεχθήκαμε το τρίτο γκολ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Πρέπει γρήγορα να αφήσουμε στην άκρη το παιχνίδι, αφού διδαχθούμε από τα λάθη μας. έχουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι την Κυριακή.

Ο τρόπος που αμυνόμαστε, ο τρόπος με τον οποίο κάνουμε πρέσινγκ στο σημείο που το κάνουμε, δεν θέλαμε να αλλάξει. Το ότι έχουμε αδυναμία στο να διατηρήσουμε και να έχουμε κατοχή μπάλας, αυτό είναι ένα από τα μειονεκτήματά μας. Προσπαθούμε να το βελτιώσουμε, αλλά είναι από τις αδυναμίες μας. Ξεχωρίζουμε το ένα κομμάτι από το άλλο».

ΠΗΓΗ:15MINUTES.GR