Παναιτωλικός - ΠΑΣ Λαμία 1-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία κόντρα στον Παναιτωλικό που διεξάγεται στο γήπεδο του Αγρινίου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Play Out της Stoiximan Super League.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου που ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο την πορεία της στα Play Out, με τη νίκη της με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος", θέλει να πάρει ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα στην πόλη της Αιτωλοακαρνανίας και να προσθέσει πολύτιμους βαθμούς στη συγκομιδή της, στην προσπάθεια που κάνει για να πετύχει το στόχο της παραμονής.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτεσον, Κολοβός, Χουάνπι, Σενγκέλια, Ντουάρτε, Καρέλης.

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπαντά, Τζανδάρης, Νούνιεζ, Ασκόφσκι, Μεδίνα, Βέργος, Μαρτίνεθ.

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

1' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό στα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα του παιχνιδιού όταν ο Χουάνπι έκανε ωραία κίνηση και βρήκε με πάσα τον Κολοβό, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει από πολύ κοντά τον Γκαραβέλη.

5' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Καρέλη, ο οποίος επιχείρησε μία σέντρα-σουτ από τα πλάγια της περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη.

8' Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Μετά από μακρινό γέμισμα, ο Σενγκέλια πέρασε με ωραία ντρίμπλα εν κινήσει τον Γκαραβέλη, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με τους αμυντικούς της Λαμίας να διώχνουν έγκαιρα και να απομακρύνουν τον κίνδυνο.

10' Άλλη μια καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στο ματς, με τον Σενγκέλια να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή της Λαμίας και έκανε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Γκαραβέλης έπεσε στη γωνιά του και έδιωξε σε κόρνερ.

15' Ακόμη μία ευκαιρία για τους Αγρινιώτες. Ο Μάρτενσον βρήκε άπλετο χώρο έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε ελάχιστα πορεία, αλλά ο Γκαραβέλης ήταν σωστά τοποθετημένος και απομάκρυνε.

22' Καλή στιγμή για τη Λαμία. Ο Μεδίνα έκανε ωραία ενέργεια και βρήκε τον Βέργο, εκείνος έκανε ωραία σέντρα για τον Μαρτίνεθ, ο Ισπανός σούταρε στην κίνηση, με τον Ανέστη να μπλοκάρει σταθερά.

30' Καλή στιγμή για τη Λαμία. Ο Μεδίνα βρήκε τον Σιμόν στα πλάγια της περιοχής, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση, με τον Ανέστη να απομακρύνει και την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ.

33' Αδύναμο πλασέ του Ασκόφσκι από τα όρια της περιοχής, μετά από ωραία ενέργεια του Ασκόφσκι, μπλοκάρει εύκολα ο Ανέστης.

45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος πέρασε στη θέση του Ασκόφσκι.

55' Γκολ για τον Παναιτωλικό. Ο Λιάβας συνεργάστηκε με τον Καρέλη, και ο πρώτος έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να κοντράρει στο Σιμόν και να καταλήγει στα δίχτυα του Γκαραβέλη, για να γίνει το 1-0 για την ομάδα του Αγρινίου!

58' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σλίβκα πέρασε στη θέση του Τζανδάρη.

60' Σέντρα από τα αριστερά του Μαρτίνεθ, μπλόκαρε ο Ανέστης προ του Καραμάνου.

66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Σιμόν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μεντίνα μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πανέμορφη κεφαλιά έκανε το 1-1!

67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Μεντίνα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μαρτίνεθ με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ανέστη, για να κάνει το 1-2 για τη Λαμία.

69' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίας πέρασε στη θέση του Σενγκέλια.

71' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Μπεχαράνο και Τσούκαλος πέρασαν στις θέσεις των Νούνιες και Μεντίνα αντίστοιχα.

75' Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Οι Μόρσει και Μπουζούκης πέρασαν στις θέσεις των Κολοβού και Χουάνπι αντίστοιχα.

79' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Στάνκο πέρασε στη θέση του Βέργου.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Τσούκαλος βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα τον Μαρτίνεθ, εκείνος βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Ανέστη και με υπέροχο πλασέ έκανε το 3-1, σφραγίζοντας τη νίκη των Φθιωτών!

90+5' Λήξη της αναμέτρησης.

Μπορεί όλες οι δημοσκοπήσεις να καταγράφουν την αδιαμφισβήτητη πρωτοκαθεδρία της Ν.Δ. στην εκτίμηση ψήφου και την υπεροχή του Κ. Μητσοτάκη, ωστόσο κάποιοι κυβερνητικοί...