«Πεντάρα» πρόκρισης για την Αϊντχόφεν επί της «Γαλατά»

Φύλλο και... φτερό έκανε η Αϊντχόφεν τη Γαλατασαράι στο "Philips Stadion" στον πρώτο αγώνα για τον Β' προκριματικό γύρο του Champions League και με το εμφατικό 5-1, ουσιαστικά εξασφάλισε από το πρώτο ματς το "εισιτήριό" της για την επόμενη προκριματική σειρά. Χατ-τρικ για τους επιβλητικούς Ολλανδούς σημείωσε ο Εράν Ζάχαβι, ενώ άλλα δύο τέρματα πέτυχε ο Μάριο Γκέτσε.

Στο "Mestni stadion" η σλοβενική Μούρα και η βουλγαρική Λουντογκόρετς έμειναν στο 0-0 κι άφησαν ανοικτούς... λογαριασμούς για τη ρεβάνς, στο ζευγάρι απ' το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος του Ολυμπιακού, εφόσον οι πρωταθλητές Ελλάδας, διασφαλίσουν την πρόκρισή τους επί της Νέφτσι Μπακού.

Στη Βαρσοβία, η Φλόρα Ταλίν απ' την Εσθονία, αντιστάθηκε σθεναρά κόντρα στη Λέγκια, αλλά ηττήθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με 2-1, ενώ στο 0-0 έμειναν και η Σλόβαν Μπρατισλάβας με την ελβετική Γιουνγκ Μπόις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ των πρώτων αγώνων, αλλά και το συνολικό πρόγραμμα του Β' προκριματικού γύρου του Champions League:

Αλασκέρτ (Αρμενία)-Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)                 0-1