Σαρωτικός ο Πανιώνιος, πέρασε άνετα από την Καλαμαριά

Παρουσία 600 θεατών στο γήπεδο της Καλαμαριάς, ο Πανιώνιος έκανε εύκολη υπόθεση την κατάκτηση της νίκης, επιβληθείς με 4-0 του γηπεδούχου Απόλλωνα Πόντου μετά από ωραία εμφάνιση. Ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα νωρίς με πέναλτι που παραχώρησε ο Σαμαράς. Στο 15' ο Αλμπεργκ ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για τους "κυανέρυθρους".

Ο Απόλλων μετά το γκολ των φιλοξενούμενων ανέβασε την απόδοση του και στο 35' σουτ του Σουντουρά εκτός περιοχής, έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία του Μαλέρμπ.

Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο ο Πανιώνιος επιβεβαίωσε την κυριαρχία του και στο 41' διπλασίασε τις επιτυχίες του με κοντινό πλασέ του Σιντί Αλί, που με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47', με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 0-3 μετά από μεταβίβαση του Τσιλούλη, επισφραγίζοντας και τη δική του εκτελεστική δεινότητα.

Ο Πανιώνιος στο 56' είχε και δοκάρι σε απευθείας φάουλ του Σεράφ και στο 68' ο Αλμπεργκ σημείωσε το τέταρτο γκολ για τους Αθηναίους και με το 0-4 αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν φάνηκαν ικανοί να σταματήσουν αυτή την επιθετικότητα της αθηναϊκής ομάδας. Το τελικό 0-4 ήταν ένα καθαρό και δίκαιο αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους, που με πρωταγωνιστές τους δυο σκόρερ Αλμπεργκ και Σίντι Αλί, έδωσαν ευρύτητα στη νίκη τους και βεβαίωσαν πως ο Πανιώνιος έχει αρκετές επιλογές και στον πάγκο του.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης (75' Κύρκου), Θεολόγου, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Σουντουρά, Τσουμάνης, Δημητριάδης, Πορτουλίδης, Κυβελίδης (69' Δαλιανόπουλος).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ανιγκό): Μάλερμπ, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης, Ρίβας, Τσιλούλης (69' Σπιριντόνοβιτς), Άλμπεργκ, Ντε Ταντέο, Σιντί Αλί (69' Μασούρας) Καμαρά (53' Σεράφ).