Τα «σφυριά» με γκολ του Αρτούρ Μαζουάκου στο 87΄ νίκησαν 3-2 την πρωτοπόρο της PL - Η Γουέστ Χάμ έριξε στο «καναβάτσο» την Τσέλσι

Με το απίθανο, και λίγο τυχερό, γκολ του πρώην μπακ του Ολυμπιακού, Αρτούρ Μαζουάκου, στο 87ο λεπτό, η Γουέστ Χαμ πήρε τη μεγάλη νίκη στο «London Stadium» επί της Τσέλσι με 3-2 στο σημαντικότερο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ προηγήθηκε με κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα (29'), η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε με πέναλτι του Λανζίνι (40'), μετά από λάθη των Ζορζίνιο και Μεντί, και οι «μπλε» προηγήθηκαν ξανά με τον Μέισον Μάουντ στο 44ο λεπτό.

Στην επανάληψη, όμως, τα «σφυριά» μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπόουεν στο 56' κι ενώ η Τσέλσι πίεζε για να πάρει ξανά την πρωτοπορία στο σκορ, στο 87' ο Μαζουάκου με μια σέντρα-σουτ από τα αριστερά ξεγέλασε τον Μεντί και έστειλε την μπάλα στ δίχτυα, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του και υποχρεώνοντας την Τσέλσι στη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.