Volley League Γυναικών: Με break στον 5ο τελικό, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τον Ολυμπιακό και πήρε τον τίτλο

Επιστροφή στους τίτλους για τον Παναθηναϊκό ύστερα από 11 χρόνια και μάλιστα στην έδρα του Ολυμπιακού. Οι «πράσινες» νίκησαν με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη τις «ερυθρόλευκες» στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα της σειράς των τελικών και με 3-2 νίκες κατάκτησαν τον 25ο, συνολικά, τίτλο τους στην Α1 Γυναικών.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγά από νωρίς το σκορ (4-1) και τον Μπράνκο Γκάιτς να αλλάξει γρήγορα διαγώνια (Στεπανένκο αντί Κωνσταντίνου). Ο ΠΑΟ πλησίασε στο 10-9 (άουτ Χίπε), αλλά γρήγορα η διαφορά άνοιξε και πάλι (13-10, 15-11) για να φτάσει στη μέγιστη τιμή της στο 22-17. Εκεί τα σερβίς της Χαντάβα έφεραν τον Παναθηναϊκό 22-21, όμως η Βίλμα Σάλας τελείωσε δύο μεγάλες επιθέσεις (23-21, 24-22) και η Σάσκια Χίπε διαμόρφωσε το τελικό 25-23 για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός ξεκινήσε καλύτερα και στο 2ο σετ καθώς το 7-7 έγινε 10-7 για να φτάσουν ξανά οι ερυθρόλευκες στο +3 στο 16-13, αλλά εκεί τα σερβίς της Κρος έφεραν ένα σερί 0-6 για τις πράσινες που προηγήθηκαν με 16-19. Μετά το τάιμ άουτ του Παρίζι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τα λάθη των φιλοξενούμενων για να φτάσουμε στο 23-23 όπου κορυφώθηκε το δράμα.

Το σετ μπολ του ΠΑΟ (23-24 άουτ Άγκοστ) έγινε σετ μπολ για τον Ολυμπιακό μέσω video challenge (μέσα η μπάλα, 24-23) με την Σάσκια Χίπε να στέλνει άουτ την κόντρα μπάλα, ενώ στο 26-25 η Γερμανίδα διαγώνια είδε την Χατζηευστρατιάδη να την κόβει στο μπλοκ. Αμέσως μετά η Παπαφωτίου πήρε άσσο στην Άγκοστ και με νέο μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στην Σάλας ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 1-1.

Ο τελικός ήρθε και πάλι στην ισορροπία, με τις πράσινες να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους και να αποκτούν γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα (6-8 μπλοκ Χατζηευστρατιάδου σε Άγκοστ), ενώ το 8-9 έγινε 8-13. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-14, για να δεχθεί αμέσως νέο σερί για το 12-17, καταφέρνοντας όμως να πλησιάσει στο 18-20 και με κόντρα επίθεση της Σάλας έφερε τη διαφορά στον πόντο (21-22), που όμως ήταν και ο τελευταίος στο σετ.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟ ξέφυγε με 3-8 (άσος Χαντάβα), δύο μπλοκ της Γενιτσαρίδη κι ένας άσος της Γιώτα έριξαν τη διαφορά στον πόντο (11-12) με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει 11-14 και να συντηρεί αυτή τη διαφορά των τριών πόντων φτάνοντας στο 16-21 με άσο της Χατζηευστρατιάδου. Ο Ολυμπιακός έκανε μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 20-22 και στο 21-23 έχασε διπλή κόντρα, για να φέρει η Γκρόθες το πρώτο ματς μπολ. Η Χίπε έσβησε το πρώτο, αλλά η Γκρόθες και πάλι τελείωσε το ματς και χάρισε τον τίτλο στις πράσινες...

Τα σετ: 1-3 (25-23, 26-28, 21-25, 22-25)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (8/26 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 15% άριστες), Σάλας 20 (19/44 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 39% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (18/47 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Γκρόθες 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 19 (11/46 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 35% υπ. - 18% άριστες), Μεταξά 5 (5/7 επ.) / Ρόγκα (λ, 30% υπ. - 21% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (1/4 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (2/8 επ., 1 άσσος).