Euro 2016: Στους «8» Πορτογαλία, Ουαλία και Πολωνία

Με γκολ του Κουαρέσμα στο 117΄, η Πορτογαλία νίκησε 1-0 την Κροατία στο «Stade Bollaert-Delelis» της Λανς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του EURO 2016, όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία. Ένα ματς, που στην κανονική διάρκεια έληξε 0-0 και διεκδικεί τον τίτλο του χειρότερου αγώνα της διοργάνωσης, καθώς μέχρι εκείνο το λεπτό δεν είχε ούτε μια τελική προσπάθεια εντός στόχου!

Το α' ημίχρονο κύλησε σε ρυθμούς, που θύμισε κάτι από... εθνική Ελλάδας επί Φερνάντο Σάντος! Σφιχτό δέσιμο της Πορτογαλίας στη μεσαία γραμμή και πίσω, ώστε να μην αξιοποιήσει η Κροατία τις τεχνικές δυνατότητες που έχει δείξει ότι διαθέτει ως ομάδα και αν «κάτσει» κάτι μπροστά υπάρχει το αστείρευτο ταλέντο του Κριστιάνο και του Νάνι. Μοιραία λοιπόν οι φάσεις ανάμεσα στις δύο εστίες εξαφανίστηκαν και η Κροατία του Μόντριτς, του Ράκιτιτς και του Πέρισιτς, περιορίστηκε σε μια ανούσια υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα.

Πιο δραστήρια προσπάθησαν να κινηθούν οι δύο ομάδες στο β' ημίχρονο, με την Κροατία να χάνει ευκαιρία στο 62', με την κεφαλιά του αφύλακτου Βίντα από κοντά να φεύγει άουτ και στο επόμενο λεπτό την Πορτογαλία να ζητάει πέναλτι, όταν ο Στρίνιτς στην προσπάθεια να διώξει κλότσησε μέσα στην περιοχή τον Νάνι. Όμως πέρα από αυτά... ουδέν έως το τέλος κι έτσι το «στείρο» 0-0 οδήγησε στην παράταση ένα ματς, που με μηδέν τελικές προσπάθειες στον στόχο (και μηδέν σουτ του Κριστιάνο!!!), άνετα μπορεί να χαρακτηριστεί το μέχρι τώρα χειρότερο της διοργάνωσης.

Τίποτα δεν πρόσθεσε στην γενική κακή εικόνα και η παράταση έως το 115'. Και ξαφνικά ένα δίλεπτο άλλαξε τα πάντα. Στο 116' ο Πέριστιτς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και στο ακριβώς επόμενο λεπτό, ο Ρονάλντο στο μοναδικό σουτ που επιχείρησε σε όλο τον αγώνα, αποκρούστηκε αρχικά από τον Σούμπασιτς και ο Κουαρέσμα που είχε μπει ως αλλαγή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την ομάδα του στα προημιτελικά.

Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρβάγιο (Ισπανία)
Κίτρινες: Καρβάλιο

ΚΡΟΑΤΙΑ (Άντε Τσάσιτς): Σούμπασιτς, Στρίνιτς, Πέρισιτς, Τσορλούκα (120΄ Κράμαριτς), Ράκιτιτς (110' Πιάτσα), Μόντριτς, Σρνα, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς (88' Κάλινιτς), Μπάντελι, Βίντα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Γκερέιρο, Ζοάο Μάριο (87' Κουαρέσμα), Καρβάλιο, Αντρέ Γκόμες (50' Ρενάτο Σάντσες), Σέντρικ, Άντριεν Σίλβα (108' Ντανίλο), Νάνι, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Σάντος: Mία στιγμή ευτυχίας, είμαστε εδώ για να κερδίσουμε

Ευτυχισμένος ο Φερνάντο Σάντος από την πρόκριση της Πορτογαλίας, υπογράμμισε, ότι η ομάδα του εργάστηκε για σχεδόν 120 λεπτά για να εξασφαλίσει τη νίκη.

«Είναι μια στιγμή ευτυχίας. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισχυρές ομάδες. Υπήρχε ισορροπία και έπρεπε να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και να ιδρώσουμε πολύ. Ήταν ένα παιχνίδι που ευχαριστηθήκαμε, αξίζαμε αυτή την ευτυχία. Πιστεύω ακράδαντα σε αυτή την ομάδα. Υπήρχε σε προηγούμενα παιχνίδια ίσως μία υπερβολική αυτοπεποίθηση, αλλά μιλήσαμε και το μήνυμα πέρασε με επιτυχία. Κάναμε ένα μεγάλο αγώνα,» είπε ο Πορτογάλος ομοσπονδιακός. «Είμαστε εδώ για να κερδίσουμε. Πάντα είπα ότι έχω 23 παίκτες και ξέρω τι έχουν κάνει οι παίκτες μου. Φάνηκε ότι ήταν απαραίτητο να ανανεώσω την ομάδα μετά από τρία παιχνίδια σε σύντομο χρονικό διάστημα».

Η Ουαλία στους «8» - BRExit για τη Βόρεια Ιρλανδία

Η Ουαλία συνεχίζει το ταξίδι στην παρθενική της εμφάνιση σε τελική φάση του EURO 2016. Η ομάδα του Κρις Κόουλμαν έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Βόρειας Ιρλανδίας στο «Parc des Princes», σε αγώνα για νοκ άουτ φάση των «16» της διοργάνωσης, και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ουγγαρία-Βέλγιο, το οποίο θα διεξαχθεί απόψε στο «Municipal» της Τουλούζ. Το μοναδικό τέρμα της βρετανικής αναμέτρησης σημειώθηκε από αυτογκόλ του ΜακΚόλεϊ στο 75΄, μετά από σέντρα του Μπέιλ.

«Φτωχό» θέαμα προσέφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με το παιχνίδι να επικεντρώνεται στο αμυντικό κομμάτι και οι φάσεις να βγαίνουν με το... σταγονόμετρο. Ουαλία και Βόρεια Ιρλανδία «μοιράστηκαν» τις ευκαιρίες με την ομάδα του Μάικλ Ο'Νιλ να απειλεί στο 10΄ και την Ουαλία να «απαντά», να ανεβάζει στροφές για ένα επτάλεπτο (12΄ με 19΄), αλλά να μην χαμογελά... Συγκεκριμένα, στο 10΄ η Βόρεια Ιρλανδία προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντάλας έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, αλλά ο Χένεσεϊ την έδιωξε σε κόρνερ. Στο 12΄ ήταν η στιγμή της Ουαλίας, με τον Ράμσεϊ να προσπαθεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά τον ΜακΓκόβερν να έχει διαφορετική άποψη... Επτά λεπτά αργότερα ο Ουαλός επιθετικός σκόραρε τελικά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο διαιτητής είδε ότι ήταν σε αντικανονική θέση.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μπέιλ, όμως, να πρωταγωνιστεί σε αυτό το διάστημα. Ο «σούπερ σταρ» της Ρεάλ Μαδρίτης εξαργύρωσε τον... ιδρώτα του στο 75΄, όταν ο Ράμσεϊ πέρασε την μπάλα στον Μπέιλ, ο οποίος με δυνατή σέντρα από τα αριστερά «βρήκε» τον ΜακΚόλεϊ, που προσπάθησε να διώξει, αλλά τελικά έστειλε με αυτογκόλ την μπάλα στα δίχτυα της Βόρειας Ιρλανδίας. Χωρίς εκπλήξεις κύλησε το υπόλοιπο 25λεπτο με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει θριαμβεύτρια την Ουαλία με 1-0.

Διαιτητής: Μάρτιν Άτκινσον (Αγγλία)
Κίτρινες: Τέιλορ, Ράμσεϊ - Ντάλας, Στίβεν Ντέιβις

ΟΥΑΛΙΑ (Κρις Κόουλμαν): Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τέιλορ, Ντέιβις, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Λέντλεϊ (63΄ Γουίλιαμς), Βόουκς (55΄ Ρόμπσον-Κανού).

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Μάικλ Ο'Νιλ): ΜακΓκόβερν, ΜακΌλεϊ (84΄ Ματζένις), Τζόνι Έβανς, Ντέιβις, Λάφερτι, Κόρι Έβανς, Ντάλας, Νόργουντ (79΄ ΜακΓκιν), Χιούζ, Γουόρντ (69΄ Ουάσινγκτον ), Κάθκαρτ.

Πολωνική ραψωδία από τη «βούλα»

Η Πολωνία έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του EURO 2016, επικρατώντας της Ελβετίας με 5-4 στα πέναλτι στο «Ζοφρουά Γκισάρ» του Σεντ Ετιέν, στο εναρκτήριο ματς της φάσης των «16». Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1. Οι νικητές είχαν προηγηθεί με τον Μπλατσικόφσκι στο 39΄, όμως ο Σακίρι με καταπληκτικό γκολ στο 82΄ έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Αν και οι δύο ομάδες διακρίθηκαν στη φάση των ομίλων κυρίως για την ανασταλτική τους λειτουργία (η Πολωνία κράτησε το "μηδέν" και στα τρία παιχνίδια της, η Ελβετία δέχθηκε ένα γκολ κι αυτό με πέναλτι), μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να παίξουν δημιουργικό ποδόσφαιρο. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό οι Πολωνοί πλησίασαν το γκολ, μετά από λάθος γύρισμα του Τζουρού προς τον Ζόμερ, όμως ο Μίλικ αστόχησε προ κενής εστίας. Οι Ελβετοί "απάντησαν" στο 10΄ με άστοχο σουτ του Τζεμαϊλί, για να ακολουθήσουν μία καλή κεφαλιά του Κριτσόβιακ που πέρασε άουτ (29΄) και ένα σουτ του Μίλικ με την ίδια κατάληξη (33΄). Η Ελβετία είχε ένα καλό πεντάλεπτο, με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Σαρ στο 35΄ να καταλήγει στην αγκαλιά του Φαμπιάνκσι και ένα σουτ του Τζεμαϊλί στο 38΄ που κόντραρε και πήρε ύψος, αναγκάζοντας τον Πολωνό τερματοφύλακα να διώξει σε κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζουρού δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε, ο Φαμπιάνσκι μπλόκαρε και άνοιξε γρήγορα την πολωνική αντεπίθεση, που ολοκληρώθηκε με τον Γκροσίτσκι να βγάζει τετ-α-τετ τον Μπλαστσικόφσκι. Ο μέσος της Φιορεντίνα είχε το χρόνο και την άνεση να «εκτελέσει» τον Ζόμερ και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα.

Το γκολ είχε ως συνέπεια να «ανοίξει» ακόμη περισσότερο το ματς στο β΄ ημίχρονο, καθώς οι Ελβετοί υποχρεώθηκαν να ρισκάρουν και άφησαν κενά πίσω. Ο Ζόμερ κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του, αποκρούοντας τα σουτ του Λεβαντόφσκι (50΄) και του Μπλαστσικόφσκι (53΄), ενώ ενδιάμεσα ο δραστήριος Σακίρι είχε ένα αξιόλογο σουτ που εξουδετέρωσε ο Φαμπιάνσκι. Ο τερματοφύλακας της Σουόνσι έκανε μία καταπλητική επέμβαση σε απευθείας φάουλ του Ροντρίγκεζ στο 73΄, ενώ χρειάστηκε και το οριζόντιο δοκάρι να τον σώσει στο 79΄, στο δυνατό σουτ του Σεφέροβιτς. Δεν θα μπορούσε να κάνει όμως τίποτα στο 82΄ για να αποτρέψει το γκολ της χρονιάς, με το απίθανο ανάποδο «ψαλίδι» του Σακίρι από το ημικύκλιο της περιοχής (!) να στέλνει τη μπάλα στη ρίζα του δοκαριού και στα δίχτυα και το ματς στην παράταση.

Η Ελβετία θα μπορούσε (ή μάλλον θα έπρεπε) να πάρει τη νίκη στη φάση του 113΄, όμως ο Φαμπιάνσκι έκανε τρομερή εξ επαφής απόκρουση σε κεφαλιά του Ντερντιγιόκ. Γενικότερα οι παίκτες του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς φάνηκε να έχουν περισσότερες δυνάμεις και «έψαξαν» το γκολ, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Γκράνιτ Τσάκα αστόχησε, οι Πολωνοί είχαν 5 στα 5 και πανηγύρισαν την πρόκριση στους «8» της Ευρώπης, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.