Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 2-0 από τον Ολυμπιακό στο "Καραϊσκάκη"

Την ήττα από τον Ολυμπιακό με 2-0, γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο "Γ. Καραϊσκάκης" στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League 1.

Οι "κυανόλευκοι", ήθελαν ένα καλό αποτέλεσμα, αν και γνώριζαν την πολύ δύσκολη αποστολή που είχαν στην έδρα μιας από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος που μάχεται για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, ωστόσο δεν κατάφεραν να το πάρουν και έτσι παρέμειναν στους τρεις βαθμούς που έχουν στη συγκομιδή τους, μετά τις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

Έτσι ο αγώνας κόντρα στον Παναιτωλικό την επόμενη Δευτέρα (7/10) στο ΔΑΚ, αποκτά χαρακτήρα... τελικού για τη Λαμία στην προσπάθειά της, να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη.

Σουντανί στο 62' και Ελ Αραμπί στο 70' διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι ετοιμάζονται για το πολύ σημαντικό γι' αυτούς παιχνίδι της Τρίτης (1/10), κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ποντένσε, Βαλμπουενά, Σουντανί, Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Σάλιακας, Αντέτζο, Βύντρα, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Σκόνδρας, Ρόμανιτς, Καραμάνος.

1' Έναρξη του αγώνα

9' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, όταν ο Ποντένσε βρήκε με τακουνάκι τον Σουντανί στην περιοχή του Βελλίδη, σούταρε και ο τερματοφύλακας της Λαμίας με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

17' Σουτ του Ελ Αραμπί, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη, στη δεύτερη φορά που οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να απειλήσουν στο παιχνίδι.

25' Μία ακόμη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Βαλμπουενά πάσαρε στον Σουντανί που έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τον Βελλίδη να διώχνει και να κρατάει το 0-0.

27' Δεύτερη καλή στιγμή για τον Σουντανί να ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό μέσα σε δύο λεπτά, όταν πήτε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

29' Πρώτη καλή στιγμή για τη Λαμία στο ματς, με τον Μπεχαράνο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού και τον Σα να μπλοκάρει.

38' Νέα πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο ματς, όταν ο Βαλμπουενά βρήκε ωραία τον Γκιγιέρμε που δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.

43' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζανετόπουλος πέρασε στη θέση του Πλιάτσικα που αποχώρησε τραυματίας.

45+1' Τελευταία ευκαιρία στο α' ημίχρονο από πλευράς Ολυμπιακού, όταν ο Βαλμπουενά, εκτέλεσε φάουλ και ο Βελλίδης κατάφερε να αποκρούσει προ του Μπα.

45+1' Λήξη α' ημιχρόνου

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

48' Δεύτερη τελική για τη Λαμία στο ματς, όταν ο Καραμάνος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον Σα να μπλοκάρει.

51' Ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ αλλά ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ. Ο Ποντένσε όταν υποδέχθηκε τη μπάλα ήταν ελάχιστα μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό της Λαμίας και στη συνέχεια έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Σουντανί να πιάνει την κεφαλιά, τον Βελλίδη να αποκρούει και στη συνέχεια ο Ελ Αραμπί από κοντά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας, αλλά το γκολ δε μέτρησε ποτέ.

55' Σουτ του Κούτρη για τον Ολυμπιακό, μέσα από την περιοχή της Λαμίας, μπλόκαρε ο Βελλίδης.

60' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τουράμ πέρασε στη θέση του Σάλιακα.

62' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Με εξαιρετική ανάπτυξη ο Ολυμπιακός και με έξι εναλλαγές της μπάλας, ο Σουντανί στο τέλος της φάσης κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους Πειραιώτες.

63' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λοβέρα πέρασε στη θέση του Βαλμπουενά.

65' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Μετά από προσπάθειά του από τα αριστερά, ο νεοεισελθών στο παιχνίδι, Λοβέρα, "έστρωσε" τη μπάλα στον Σουντανί που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.

70' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ελ Αραμπί από κοντά νίκησε τον Βελλίδη ο οποίος παρά την προσπάθειά του, δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα και έτσι οι Πειραιώτες, απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων.

75' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

78' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μπενζιά πέρασε στη θέση του Ποντένσε.

80' Σουτ στην κίνηση από τον Λοβέρα, με τη μπάλα να περνά άουτ, σε μία ακόμη προσπάθεια του Ολυμπιακού στο ματς.

86' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούτρη για τον Ολυμπιακό, ο Βελλίδης μπλόκαρε.

88' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος πέρασε στη θέση του Σεμέδο.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης