Νέα μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ Λαμία με 3-2 επί του Λεβαδειακού

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Super League για τον ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος επιβλήθηκε με 3-2 του Λεβαδειακού στο ΔΑΚ Λαμίας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, σε ένα παιχνίδι, που σίγουρα λίγοι μπορούν να ξεχάσουν βάσει της εξέλιξής του αφού είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.

Έτσι, η ομάδα του Μάκη Χάβου, μετά τη νίκη στη Λάρισα, κατάφερε να πάρει ένα ακόμη πολύτιμο "τρίποντο" κόντρα στους Βοιωτούς, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Οι "κυανόλευκοι" πραγματοποιώντας εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν δύο γκολ με τον Μπερτόλιο στο 11' και τον Μπαράλες στο 23' ενώ είχαν και δοκάρι με τον Πλιάτσικα για να "καθαρίσουν" το ματς. Ωστόσο οι Βοιωτοί, ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τα τέρματα των Νανγκίς στο 60' και Γιακουμάκη στο 81', "παγώνοντας" προς στιγμή το ΔΑΚ Λαμίας.

Ωστόσο, ο Αντέτζο, σαν... από μηχανής θεός στο 83' πετάχθηκε στην "καρδιά" της άμυνας του Λεβαδειακού, μετά από σέντρα του Καραγκούνη, και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Επασί για να χαρίσει τη μεγάλη νίκη στη Λαμία με 3-2 επί του Λεβαδειακού, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καραχάλιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία: Σαράνοφ, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Μπερτόλιο, Επστάιν, Καραμάνος, Μπαράλες

Λεβαδειακός: Επασί, Νανγκίς, Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Σαβαντογκό, Μητρόπουλος, Αντιλέχου, Σουμπίνιο.

Η εξέλιξη του α΄ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

4' Πρώτη επίσκεψη της Λαμίας στα καρέ του Λεβαδειακού, με τον Βασιλαντωνόπουλο να γυρίζει την μπάλα, αλλά δεν θα βρεθεί κάποιος συμπαίκτης του στη πορεία της για να τη στείλει στα δίχτυα.

10’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό ο Νανγκίς θα κρατήσει την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο σε αντεπίθεση για το Λεβαδειακό θα περάσει στον ξεμαρκάριστο Σουμπίνιο που θα πλασάρει, με τον Σαράνοφ να λέει ΟΧΙ

11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Βασιλαντωνόπουλος με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Μπερτόλιο και ο Αργεντινός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

17' Ο Σαράνοφ μπλόκαρε εύκολα αδύναμη κεφαλιά του Μαρκόφσκι.

23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Από παράλληλη σέντρα του Καραμάνου, ο Μπαράλες, με προβολή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Επασία για να κάνει το 2-0 για τη Λαμία.

27’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο Πλιάτσικας έπιασε ένα σουτ από πολύ μακριά με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Επασί.

28' Διαμαρτυρία του Μπαράλες στο διαιτητή Κουτσιαύτη για πέναλτι, σε κράτημά του από τον Μαρκόφσκι, σε προσπάθειά του να πάρει κεφαλιά.

35' Νέα αδύναμη κεφαλιά του Μαρκόφσκι για τον Λεβαδειακό, μπλόκαρε εύκολα ο Σαράνοφ.

42' Ο Μπαράλες αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Λεβαδειακού και με νέα πολύ ωραία κεφαλιά, ανάγκασε τον Επασί σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' 'Εναρξη του β' ημιχρόνου

56' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σκόνδρας πέρασε στη θέση του τραυματισμένου Μπλάζιτς.

60' Γκολ για τον Λεβαδειακό. Ο Παντελιάδης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά μέσα από την περιοχή της Λαμίας, με τον Νανγκίς, να πλασάρει στο δεύτερο δοκάρι και να νικάει τον Σαράνοφ για να κάνει το 2-1 για τους Βοιωτούς.

66' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Φαβάρο πέρασε στη θέση του Αντιλέχου.

69' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Στανόγεβιτς πέρασε στη θέση του Σουμπίνιο.

70' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραγκούνης πέρασε στη θέση του Επστάιν.

71' Σουτ του Σαβαντογκό από καλή θέση για το Λεβαδειακό, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

74' Πολύ καλή χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία, να πετύχει και τρίτο τέρμα, με τον Επασί να αποκρούει δύσκολα καλό σουτ του Καραγκούνη από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή του Λεβαδειακού.

79' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Οσμάν πέρασε στη θέση του Μπερτόλιο.

79' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Γιακουμάκης πέρασε στη θέση του Μητρόπουλου.

81’ Γκολ για τον Λεβαδειακό. Από σέντρα του Σαβαντογκό και κεφαλιά του Γιακουμάκη, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σαράνοφ για να γίνει το 2-2.

83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ για τους "κυανόλευκους" με τον Αντέτζο να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Επασί σε ένα ματς που έχει συγκλονιστική εξέλιξη.

88' Αποβολή για τον Λεβαδειακό. Με 10 παίκτες συνεχίζει τον αγώνα η ομάδα της Βοιωτίας με τον Καραχάλιο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για "θέατρο" σε μαρκάρισμα του Καραγκούνη.

90+1' Φάουλ του Καραγκούνη για τη Λαμία, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

90+5' Λήξη του αγώνα. Ένα ακόμη σπουδαίο "τρίποντο" για τον ΠΑΣ Λαμία.