Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

ΕΠΣΦ/Κύπελλο Ερασιτεχνών: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της Α' Φάσης

Με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής, συνεχίστηκε η Α' Φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Φθιώτιδας το Σάββατο (18/9) με τις ομάδες που είχαν ήδη σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση, να πιστοποιούν την παρουσία τους στην επόμενη φάση του θεσμού, αφού Ολυμπιακός Λαμίας και Δάφνη Λιβανατών, νίκησαν και στα δεύτερα παιχνίδια τα Καλύβια με 2-0 και την Ηράκλεια με 4-0 αντίστοιχα.

Στα άλλα σημαντικά ματς της ημέρας, ο Αστέρας Σταυρού πήρε την πρόκριση στο... τέλος, αφού επικράτησε με 3-1 του Ρεγγινίου στο ματς που έγινε στο γήπεδο της Κόμνηνας με πέναλτι στο 90'. Θυμίζουμε ότι αν το ματς είχε μείνει στο 1-2, οι δύο ομάδες θα πήγαιναν παράταση ωστόσο ο Αστέρας πέρασε.

Με δύο νίκες πέρασε στη Β' Φάση και το Λιανοκλάδι που επιικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Νίκης Αγίας Παρασκευής ενώ και η Θύελλα Μεγάλης Βρύσης, νίκησε με 1-0 τον Αχιλλέα Δομοκού εκτός έδρας και με δύο συνολικά νίκες, πέρασε στην επόμενη φάση.

Στο ματς που έκλεισε την αυλαία του Σαββάτου (18/9) η Μαλεσίνα, επικράτησε της Στυκίδας με 4-2, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Θυμίζουμε ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α' Φάσης, αφού δεν έγινε την περασμένη Τετάρτη (15/9) μαζί με τα υπόλοιπα παιχίδια.

Δύο ματς θα γίνουν την Κυριακή (19/9) για τη 2η αγωνιστική της Α' Φάσης, με την Προοδευτική Λάρυμνας να αντιμετωπίζει τον ΑΟ Φραντζή και να έχει διασφαλίσει ουσιαστικά τη θέση της στη Β΄Φάση μετά το υπέρ της 7-0 του πρώτου αγώνα ενώ μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει η αναμέτρηση στους Ευρυτάνες, ανάμεσα στον τοπικό Ευρυτανικό με τον Ελατειακό, με την ομάδα της Λοκρίδας να έχει το προβάδισμα λόγω του υπέρ της 2-1 από το πρώτο ματς.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (18/9):

 

Ολυμπιακός Λαμίας - Καλύβια  2-0

Ρεγγίνι - Αστέρας Σταυρού  1-3

Νίκη Αγίας Παρασκευής - Λιανοκλάδι  1-2

Δάφνη Λιβανατών - Ηράκλεια  4-0

Αχιλλέας Δομοκού - Θύελλα Μεγάλης Βρύσης 0-1

Μαλεσίνα - Στυλίδα  4-2

 

Το πρόγραμμα της Κυριακής (19/9)

ΑΟ Φραντζή - Προοδευτική Λάρυμνας

Ευρυτανικός - Ελατειακός

 

 

    

randomness