EURO 2024: Ουαλία-Πολωνία, Ουκρανία-Ισλανδία τα ζευγάρια των τελικών

Πολωνία και Ουαλία από το Path A, Ουκρανία και Ισλανδία από το Path B θα πήραν τα άλλα δύο «εισιτήρια» για τους τελικούς των play off πρόκρισης στους τελικούς του EURO 2024 και σε πέντε 24ωρα θα μονομαχήσουν μεταξύ τους για δύο θέσεις στην καταληκτική φάση της διοργάνωσης.

Οι Πολωνοί και οι Ουαλοί εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους απέναντι σε Εσθονία και Φινλανδία και με τις νίκες τους με 5-1 και 4-1 αντίστοιχα «έκλεισαν ραντεβού» για το βράδυ της 26ης Μαρτίου στο Κάρντιφ, με το νικητή να παίρνει το «εισιτήριο» για τα γήπεδα της Γερμανίας.

Το ίδιο ισχύει και για το ματς ανάμεσα στην Ουκρανία και στην Ισλανδία, με τους Ουκρανούς να παίρνουν μία απίστευτη πρόκριση στο φινάλε επί των Βόσνιων και να περιμένουν σε πέντε 24ωρα τους Ισλανδούς στην Tarczynski Arena του Βρότσλαβ (Πολωνία), έχοντας τον πρώτο λόγο.

Στο ουδέτερο «Φέρεντς Πούσκας» της Βουδαπέστης, η τυπικά φιλοξενούμενη Ισλανδία διέλυσε με χατ τρικ του Γκούντμουντσον με 4-1 το Ισραήλ και στον τελικό του Path B θα επιδιώξει και πάλι εκτός έδρας να προσπεράσει το εμπόδιο της Ουκρανίας, η οποία έκανε τρομερή ανατροπή στα τελευταία 5 λεπτά κι ενώ έχανε 1-0 από την Βοσνία/Ερζεγοβίνη, τελικά έφερε τα πάνω κάτω στο 85΄ και 88΄ και πήρε το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό στο Path B.

Το έργο των Πολωνών στη Βαρσοβία έγινε ακόμη πιο εύκολο μετά το 27΄, όταν ο Μαξίμ Πασκότσι είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σλοβένου διαιτητή, Βίντσιτς και με 10 παίκτες από το χρονικό σημείο εκείνο οι Εσθονοί ήταν αδύνατο ν΄ αντιδράσουν. Δέχτηκαν τέσσερα γκολ στο β΄ μέρος από τους Πολωνούς, που σκόραραν ό,τι ώρα ήθελαν...

Με δύο γκολ στο ξεκίνημα των ημιχρόνων (3΄ Μπρουκς, 47΄ Τζόνσον) η Ουαλία δεν... πτοήθηκε από τη μείωση του σκορ από τους Φινλανδούς στο 45΄ (Πούκι) και με το εμφατικό 4-1 θα έχει την ευκαιρία το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης (26/03) και πάλι στην έδρα της απέναντι στην Πολωνία να προκριθεί στην τελική φάση του EURO 2024.

Οι Ισραηλινοί, παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 73΄ (αποβολή Ρεβίβο) είχαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 80΄ για να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ζάχαβι έφυγε άουτ! Σα να μην έφτανε αυτό ο Γκούντμουντσον με άλλα δύο γκολ έβαλε τέλος στα όνειρα της ομάδας του Αλόν Χαζάν για να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών αγώνων των play off για το EURO 2024 και οι διασταυρώσεις των τελικών: