Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς: «Έγκλημα με τιμωρία» για τον ΠΑΟΚ, νέα ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Συνήθεια φαίνεται ότι έγιναν στον Παναθηναϊκό οι ανατροπές από 0-2 σετ και μάλιστα στην έδρα του. Μετά το ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό, οι «πράσινοι» νίκησαν με πανομοιότυπο τρόπο και το ίδιο σκορ, 3-2 (21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-08) σε 126 λεπτά τον ΠΑΟΚ, στον πρώτο προημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, αφήνοντας ανοιχτή την πρόκριση στα ημιτελικά (η ρεβάνς στις 4/1/2023).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0 σετ, είχε προβάδισμα 5 πόντων στο τρίτο (18-13) αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σταθούν όρθιοι και με αντεπίθεση διαρκείας να πάρουν τη νίκη. Πρωταγωνιστές του ντέρμπι ήταν οι δύο διαγώνιοι των ομάδων, με τον Ερντάνεζ να σημειώνει 36 (!) πόντους, με 6 άσους και 3 μπλοκ, ενώ ο Βαν ντε Ντρις σταμάτησε στους 27.

Μετά το 0-2, κομβικό στην εξέλιξη ήταν το τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ φαινόταν να βαδίζει σε μια άνετη νίκη με 3-0 όταν ο Βαν ντε Ντρις με δύο άσσους έκανε το 15-11, για να φτάσει η διαφορά στο +5 λίγο αργότερα (19-14) και τον «Δικέφαλο» να προηγηθεί με 23-20, πάλι με πόντο του Βέλγου.

Από το σημείο εκείνο ξεκίνησε όμως η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, αφού ο Βαν ντε Ντρις έχασε το σερβίς (21-23) και ο Ερνάντεζ με επίθεση και ο Κόβαρ με άσσο ισοφάρισαν σε 23-23. Ο Κόβαρ έχασε το σερβίς (23-24), αλλά ο Ερνάντεζ ισοφάρισε (24-24) και με νέα επίθεση έκανε το 25-24, για να δώσει το σετ στους γηπεδούχους ο Πετρέας με άσο και να αλλάξει άρδην την εξέλιξη της συνάντησης.

«Θεωρούσαμε μέχρι το τρίτο σετ ότι η κακή εικόνα οφείλεται στην αϋπνία και την κόπωση, αλλά το "never give up" έχει γίνει σύνθημά μας. Ξέρουμε ότι έχουμε πολλές δυνατότητες. Πιέσαμε πολύ από το σερβίς μετά το τρίτο σετ αλλά ξέρουμε ότι η πρόκριση κρίνεται πάντα στο δεύτερο παιχνίδι», σχολίασε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

«Θέλω να πω και κάτι άλλο που δεν έχει σχέση με τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε άδικη μεταχείριση στον αγώνα που έδωσε πρόσφατα με τη Μακάμπι στο Ισραήλ. Το έχουμε νιώσει στο πετσί μας πέρυσι στην Ισπανία. Είναι άδικο να έχει αυτή η μεγάλη ομάδα του ΠΑΟΚ τέτοια μεταχείριση και με τη βοήθεια του Θεού του εύχομαι να πάρει την πρόκριση στον αγώνα ρεβάνς».

Από την πλευρά του ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιόσκο Μιλενκόσκι, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, άξιζαν τη νίκη γιατί έπαιξαν καλύτερα στο τέλος. Ήμασταν καλοί στα πρώτα 2 σετ, μετά δεν ξέρω μας βγήκε κάποια κούραση. Ήταν ένα ακόμα καλό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το 3-2 δεν αρνητικό ενόψει της ρεβάνς. Το να χάνεις 3-2 ή να κερδίζεις 3-2 είναι το ίδιο γιατί έτσι κι αλλιώς χρειαζόμαστε νίκη στην έδρα μας για την πρόκριση. Ήταν ένα καλό παιχνίδι, εμείς ήμασταν καλοί στην αρχή μετά μας πίεσαν με το σερβίς και ο Ερνάντεζ ήταν ασταμάτητος. Δε βρήκαμε τρόπο να τον σταματήσουμε. Είχαμε τις ευκαιρίες μας αλλά... για ακόμη μια φορά μπράβο στον Παναθηναϊκό. Τους περιμένουμε στη Θεσσαλονίκη για τη ρεβάνς».

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 12 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (7/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 14 (10/12 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 5 (5/16 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντεζ 36 (27/44 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 34% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης, Κωστόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 42% άριστες), Κόστα 13 (8/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 27 (19/41 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 39% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2 επ.).

Ο Κουβανός ακραίος του Παναθηναϊκού Φερνάντο Ερνάντεζ δήλωσε: «Θέλω να πω συγχαρητήρια στην ομάδα μας και στον κόσμο. Ήταν ένα καλό παιχνίδι αλλά μπορώ ατομικά να παίξω και καλύτερα. Μας πίεσε ο ΠΑΟΚ από το σερβίς του, είχαμε προβλήματα στην υποδοχή και στο να τελειώνουμε φάσεις. Ο κόουτς μας είπε να είμαστε ήρεμοι και να πιέσουμε στο μπλοκ-άμυνα. Προσπάθησα να πιέσω με τα σερβίς μου και ήρθε το θετικό αποτέλεσμα».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, άξιζαν τη νίκη γιατί έπαιξαν καλύτερα στο τέλος. Ήμασταν καλοί στα πρώτα 2 σετ, μετά δεν ξέρω μας βγήκε κάποια κούραση. Ήταν ένα ακόμα καλό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το 3-2 δεν αρνητικό ενόψει της ρεβάνς. Το να χάνεις 3-2 ή να κερδίζεις 3-2 είναι το ίδιο γιατί έτσι κι αλλιώς χρειαζόμαστε νίκη στην έδρα μας για την πρόκριση. Ήταν ένα καλό παιχνίδι, εμείς ήμασταν καλοί στην αρχή μετά μας πίεσαν με το σερβίς και ο Ερνάντεζ ήταν ασταμάτητος. Δε βρήκαμε τρόπο να τον σταματήσουμε. Είχαμε τις ευκαιρίες μας αλλά... για ακόμη μια φορά μπράβο στον Παναθηναϊκό. Τους περιμένουμε στη Θεσσαλονίκη για τη ρεβάνς».