Μάγκνουσον: «Πρέπει να νικάμε στα φιλικά για να «ανάψει» η... φωτιά για τα επίσημα ματς»

Στη σημασία που έχει για τον Παναθηναϊκό να παίρνει τις νίκες (και) στους φιλικούς αγώνες στάθηκε ο Χόρντουρ Μάγκνουσον. Ο διεθνής Ισλανδός στόπερ, δεν ήταν ικανοποιημένος απ’ την εικόνα του «τριφυλλιού» στο δεύτερο φιλικό που έδωσε την Κυριακή (4/12) με την Πάφο, παρά την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο (από 0-2 σε 2-2) και τόνισε πως οι «πράσινοι» πρέπει να νικούν και στα φιλικά για να «ανάψουν» τη... φωτιά για τους επίσημους αγώνες τους.

«Δεν ξέρω τι έγινε στο α’ ημίχρονο. Δημιουργήσαμε ορισμένες ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Χουάνκαρ, όμως γενικά δεν παίξαμε καλά. Ίσως να μας βγήκε λίγο μια κόπωση, αλλά δεν μπορούμε να πούμε πως είναι μόνο θέμα των προπονήσεων ή της προετοιμασίας.

Πρέπει να είμαστε έτοιμοι σε κάθε αγώνα και ειλικρινά ίσως σ’ αυτό το ματς να μην ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και προσηλωμένοι. Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως διορθώσαμε την εικόνα μας μέσα στο γήπεδο κι επιστρέψαμε στο ματς φτάνοντας ως την ισοπαλία. Θέλαμε να νικήσουμε όμως...», τόνισε ο Μάγκνουσον και πρόσθεσε:

«Είμαστε αφοσιωμένοι στο πρωτάθλημα και στο Κύπελλο. Αλλά πρέπει να νικάς και στα φιλικά παιχνίδια, διότι αυτή είναι η “ φωτιά” που θα... ανάψει όλη την ομάδα το ίδιο και στους επίσημους αγώνες. Είναι σημαντικό να παίζουν όλοι σ’ αυτά τα ματς, να παίρνουν ρυθμό στα πόδια τους, αλλά και να νικάμε. Έχουμε άλλο ένα φιλικό πλέον (σ.σ. Νέα Σαλαμίνα, 7/12) και θα πάμε να νικήσουμε...».

Ο 29χρονος αμυντικός αναφέρθηκε ακόμη και στην παρουσία των νεαρών παικτών που ακολούθησαν την προετοιμασία του Παναθηναϊκού: «Είναι σημαντικό να παίζουν όλοι σ’ αυτά εδώ τα παιχνίδια και παίξαμε στα δύο ημίχρονα με ανάμεικτες ομάδες.

Ήταν πολύ ωραίο να βλέπεις στο γήπεδο και σε αγώνα ορισμένα νέα παιδιά που δεν τα είχα ξαναδεί το προηγούμενο διάστημα και να τα πηγαίνουν πραγματικά πολύ καλά. Είναι πάντα ευχάριστο να βλέπεις νέα πρόσωπα κι εύχομαι πραγματικά τα συγκεκριμένα παιδιά, να πάρουν κάθε ευκαιρία που μπορούν και να την εκμεταλλευτούν... Οι μικροί τα πήγαν πάντως πολύ καλά σ’ αυτό το ματς...».