Ματς της 10ετίας στη Ρώμη (Λάτσιο-Ουντινέζε 4-4)

Σε ένα από τα κορυφαία ματς στα χρονικά της Serie A, Λάτσιο και Ουντινέζε αναδείχθηκαν ισόπαλες 4-4, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα «μαγικό» πρώτο 45λεπτο και προηγήθηκαν με 3-1, οι «Λατσιάλι» με απίστευτη ανατροπή στο δεύτερο μέρος πέτυχαν 3 γκολ και μέχρι το 99ο λεπτό κρατούσαν το «τρίποντο». Τότε ο Αρσλάν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την Ουντινέζε χαρίζοντας ένα σπουδαίο βαθμό στην ομάδα, με βάση την εικόνα του αγώνα και τη διαφαινόμενη ήττα.

Οι γηπεδούχοι μετά τη συντριβή από τη Νάπολι (4-0) και την εντός έδρας ήττα που είχε προηγηθεί από την Γιουβέντους (0-2) απέτυχαν να επιστρέψουν στις νίκες. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με λιγότερους παίκτες απ' όσους ξεκίνησαν, με τον ρέφερι Πιτσινίνι να δείχνει τρεις κόκκινες. Πρώτος είδε το δρόμο προς τ΄ αποδυτήρια ο Πάτριτς (57΄), ακολούθησε στο 69΄ ο σκόρερ του τρίτου γκολ της Ουντινέζε, Μολίνα (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα) και τελευταίο πήρε την... άκουσα για τα αποδυτήρια ο Γουάλας στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η αποβολή του Βιλφρίντ Σινγκό στο 32ο λεπτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τελικό 2-2 ανάμεσα σε Τορίνο και Έμπολι, την προτελευταία αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής της Serie A.

Η «γκρανάτα» ξεκίνησε με τις ιδανικότερες συνθήκες το ματς και προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο 15λεπτο. Η αποβολή του 20χρονου αμυντικού από την Ακτή Ελεφαντοστού, όμως, λίγο μετά το ημίωρο έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο 34΄ και στο δεύτερο μέρος να φτάσουν στην ισοφάριση με τον 30χρονο Ιταλό επιθετικό, Αντρέα Λα Μαντία, ο οποίος μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 62΄ και 10 λεπτά μετά πέτυχε το γκολ με το οποίο η Έμπολι έμεινε αήττητη σε δεύτερο σερί ματς.