Ματσάρα στο Σεραφείδειο, στο 3-3 η ΑΕΚ Β΄ με την ΑΕΛ

Παρουσία του Ματίας Αλμέιδα, αλλά και του Μπρούνο Άλβες, ΑΕΚ Β’ και ΑΕΛ προσέφεραν ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο είχε έξι γκολ αλλά όχι νικητή. Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3, για τη 2η αγωνιστική των Play Off του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι «βυσσινί» πλησίασαν στο γκολ στο 34ο λεπτό, όταν ο Κωνσταντίνος Πλέγας σούταρε με δύναμη, αλλά ο Γιώργος Θεοχάρης βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να τη στείλει στο δεξί του δοκάρι και μετά αυτή να απομακρυνθεί. Δέκα λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ, με προσπάθεια του Θεοδόση Μαχαίρα, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου αποκατέστησε την ισορροπία.

Μάλιστα, οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με τον Φαμπρίτσιο Πεντρόζο στο 57’, αλλά η ομάδα του Νίκου Κούστα ισοφάρισε με τον Ζίνι στο 75’. Η ΑΕΛ του Παύλου Δερμιτζάκη πίστεψε πως θα έπαιρνε το «τρίποντο», όταν ο Νίκος Βλιόρας -που είχε περάσει αντί του τραυματία Πεντρόζο- έκανε το 2-3. Στις καθυστερήσεις, όμως, ο Ζαν Πιέρ Τιέι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, σκορπώντας χαμόγελα στον... Λεβαδειακό.

Για τα Play Out, ΠΟΤ Ηρακλής και Κοζάνη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στη Χαλάστρα. Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν με κεφαλιές και μάλιστα από αμυντικούς. Ο «Γηραιός» άνοιξε το σκορ με τον Σιμόν Γκμπένιον στο 49’, για να «απαντήσουν» οι φιλοξενούμενοι με τον Δημήτρη Σουλιώτη στο 70’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής των Play Off του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2: