Μεγάλο «διπλό» της Φενερμπαχτσέ στη Μαδρίτη

Η Φενερμπαχτσέ πέρασε νικηφόρα με 89-79 από τη Μαδρίτη, για την 28η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους πρωτοπόρους Ισπανούς (ρεκόρ 22-6) στη δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα τους μετά το σπουδαίο «διπλό» του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους εξαργύρωσε την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν κράτησε τους πρωταθλητές Ευρώπης κάτω από τους 20 πόντους σε πρώτη και δεύτερη περίοδο, αντίστοιχα, και φυσικά την κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ (17), τα οποία έκαναν τη διαφορά στον... επίλογο του αγώνα. Με το αποψινό «διπλό» η Φενέρ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 17-11 στην έκτη θέση της βαθμολογίας (ισοβαθμεί με τον πέμπτο Ολυμπιακό και την έβδομη Βίρτους).

Μεγάλη εμφάνιση από τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμος ήταν ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, αλλά και 4 λάθη. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν πρόσθεσε άλλους 12 πόντους, ενώ 10 μέτρησαν οι Τζόναθεν Μότλεϊ και Ταρίκ Μπιμπέροβιτς.

Από την Ρεάλ προσπάθησε ο Σέρχιο Γιουλ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-43, 58-67, 79-89